Kolorowa ciuchcia trzecich „Muzycznych podróży w Krzeszowicach” w roku 2023 właśnie zakończyła swój bieg. Za nami piękne koncerty i radosne spotkania z muzyką na czterech stacyjkach.
Podróż rozpoczęliśmy 15 września w kościele św. Katarzyny w Tenczynku, gdzie zespół Gusto NON Barbaro wraz z Katarzyną Wiwer przy pomocy muzyki Haendla i Telemanna ukazał nam muzyczny obraz piękna świata, w którym odbija się oblicze jego Stwórcy, ale też wyśpiewał nam wskazówki, jak radować się życiem bez „Fałszu” i jak znaleźć „Pogodę Ducha”. A to wszystko w programie zatytułowanym „Stwórca i Jego stworzenie”.
Druga stacyjka to kościół św. Marcina w Krzeszowicach, gdzie 16 września podziwialiśmy występ męskiego zespołu wokalnego Saalfelder Vocalisten. Podczas koncertu zatytułowanego „Muzyka sakralna przez wieki” usłyszeliśmy przekrojowy program złożony z różnorodnych utworów sakralnych od renesansu do współczesności, a wśród nich utwory Jacoba Gallusa, Josefa Gabriela Rheinbergera, Felixa Mendelssohna, Thomasa Kowalskiego, Hugo Distlera. To był podniosła podróż muzyczna!
Na dwie kolejne stacyjki nasza ciuchcia zatrzymała się w gościnnej auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach. Tam miały miejsce kolorowe i romantyczne koncerty z bardzo oryginalnymi i atrakcyjnymi programami. Pierwszy z nich to program zatytułowany „Kto zaśpiewa słowikowi”, gdzie mimo, pierwszego dnia astronomicznej jesieni, 22 września artyści Katarzyna Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa i Paweł Solecki, grający na fagocie i flecie prostym wyczarowali atmosferę ciepłych, majowych nocy, pachnących bzem i przepełnionych śpiewem słowika. W programie pojawiły się utwory W.A. Mozarta, F. Schuberta, B. Brittena, C. Salzedo, L. Davidsona, D. Henson-Conant, ale też wiersze polskich poetów w porywających interpretacjach Katarzyny Wiwer.
Drugim koncertem, który był zarazem finałem tegorocznych podróży, był zaczarowany program „W starym kinie”, złożony z ulubionych przebojów dwudziestolecia międzywojennego – czasu, w którym powstawały znane i zupełnie niestarzejące się przeboje takich twórców, jak Henryk Wars i Jerzy Petersburski. Przeboje fantastycznie zabrzmiały w wykonaniu Adrianny Bujak-Cyran z gitarowym towarzyszeniem Krzysztofa Cyrana i Marka Piątka. Było więc miejscami nostalgicznie, miejscami pogodnie, ale przede wszystkim klimatycznie. Były również muzyczne niespodzianki, na co wskazuje już sam fakt, że spotkaliśmy się na magicznym Peronie 9¾.
Dziękujemy za współpracę wszystkim partnerom, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć, dziękujemy wspaniałej publiczności i już wypatrujemy przyszłego roku!
Partnerzy zadania: Województwo Małopolskie, Powiat Krakowski, Gmina Krzeszowice
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Starosta Krakowski Wojciech Pałka, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk
Projekt realizowany ze środków Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice