Najsłynniejszy balet Czajkowskiego w Krzeszowicach

W sobotę, 15 czerwca, młodzi artyści Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach wystawili spektakl „Jezioro Łabędzie” na scenie Trzebińskiego Centrum Kultury.

131 tancerzy „Amazing Dance Studio”, pod przewodnictwem Anny Szewczyk, już trzeci rok z rzędu oczarowało widzów w balecie do muzyki Piotra Czajkowskiego. Po „Śpiącej Królewnie” w 2017 roku i „Dziadku do Orzechów” w 2018 roku, tegoroczne „Jezioro Łabędzie” zwieńczyło wszystkie trzy balety z muzyką skomponowaną przez rosyjskiego kompozytora.

W trwającym ponad godzinę spektaklu młodzi tancerze opowiedzieli swoim ruchem 143-letnią historię „Jeziora Łabędziego”, prezentując zaadaptowane choreografie autorstwa Mariusa Petipy, ubrani w profesjonalnie przygotowane stroje autorstwa Katarzyny Szewczyk. Widzowie ukoronowali występ gromkimi oklaskami oraz owacją na stojąco. Anna Miga – dyrektor CKiS w Krzeszowicach skomentowała po występie: Jestem z naszego baletu dumna, staje się on wizytówką Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Anna Szewczyk, autorka tego sukcesu, zapytana o tegoroczne przygotowania, opowiada: Mogłoby się wydawać, że trzeci balet Czajkowskiego to już z górki. Nic bardziej mylnego! „Dziadek do Orzechów”, którego wystawialiśmy dla szkół jeszcze w styczniu, miał wówczas za sobą 17 miesięcy wspólnej pracy. Oznaczało to, że z „Jeziorem Łabędzim” musieliśmy wyrobić się w trzykrotnie krótszym czasie! W dodatku powiększył nam się zespół o prawie 40 tancerzy w stosunku do poprzedniego spektaklu. Muszę sięprzyznać, że w tym roku wyzwanie było na tyle duże, że i mnie dopadały chwile zwątpienia – wykorzystywaliśmy z dziećmi dosłownie każdą chwilę. Wszystkie dni dodatkowo wolne od szkoły zamieniliśmy w próby, żeby tylko zdążyć z choreografiami. Wspólny upór i konsekwencja doprowadziły nas do mety.

 Tak, jak i w zeszłym roku, sukces ma wielu autorów – to zaangażowanie kilkudziesięciu rodziców w pomoc przy spektaklu i przy produkcji rekwizytów pozwoliło zrealizować tegoroczny projekt w tak krótkim czasie. Na przykład scenografia była kolejny rok z rzędu autorstwa pani Joanny Frytek, mamy dwóch baletnic. Warta podkreślenia jest rola Anny Ścigaj – fotografa firmy „Photomoments”, która potrafi w unikalny sposób uchwycić ulotne taneczne emocje i sprawić, że nasze wspomnienia z tego dnia mogą być jeszcze piękniejsze.

Pani Ania, zapytana o wiadomość, którą chciałaby przekazać tymi spektaklami, odpowiada: Myślę, że dzieci i młodzież może nauczyć się na moich zajęciach ponadczasowych wartości, jakie ze sobą niesie balet. Obok gracji ruchu, pięknych sylwetek, koordynacji i poczucia rytmu – tancerze mają okazję dostrzec, że sukces tkwi w detalach i niewielkich decyzjach, które podejmujemy każdego dnia, w każdej chwili. Decyzja o uważności na zajęciach, decyzja o koncentracji w powtarzaniu ćwiczenia, decyzja o uczęszczaniu na każde zajęcia. Taka praca, wykonywana systematycznie przez odpowiednio długi czas – zawsze daje efekty i dotyczy to zarówno primabalerin w rosyjskich szkołach baletowych, jak i naszych baletnic oraz tancerzy w Krzeszowicach. Dlatego w tym miejscu chcę z całego serca podziękować wszystkim uczestnikom zajęć, a także rodzicom, za wiele dobrych decyzji w ostatnich latach, dzięki którym jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – jako jedna wielka baletowa rodzina.

Z tego miejsca zachęcam wszystkich młodych, aspirujących tancerzy, jak i rodziców dzieci lubiących muzykę i ruch, aby dołączyli do nas – już w lipcu ruszają zapisy na kolejny rok! Detale rekrutacji będą dostępne w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, a po bieżące informacje oraz fotoreportaż ze spektaklu serdecznie zapraszam na naszą stronę „Balet i taniec towarzyski Anna Szewczyk” na Facebooku.

Zdjęcia: Anna Ścigaj