„Nic nie jest na zawsze…” czyli patriotyczny projekt w Nowej Górze

Nowa Góra od lat wpisuje się w tradycję obchodów Święta Niepodległości.

W tym roku obchody te były wyjątkowo uroczyste, bowiem składały się z trzech wielkich modułów: I Biegu i Marszu Niepodległości, Konkursu fotograficznego: „Nowa Góra w obiektywie” oraz Wieczornicy Niepodległościowej, realizowanych w ramach projektu: Nic nie jest na zawsze…,współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski, Powiat Krakowski i Gminę Krzeszowice, a zorganizowanego przez Stowarzyszenie Szkolne Wzgórze, działające przy Szkole Podstawowej w Nowej Górze.

W pierwszym etapie obchodów: I Biegu i Marszu Niepodległości wzięło udział 104 uczestników. Rywalizowali w trzech kategoriach:

–  „Młodzi dla Niepodległej” – 1050 m – kategoria: dzieci i młodzież do lat 15,

– „Bieg dla Niepodległej” – 2023 m – kategoria: dzieci, młodzież  i dorośli powyżej 15 roku życia,

– „Marsz dla Niepodległej” – 1918 m – Nordic W).alking – kategoria: open (0 – 99 lat

II etap –  Konkurs fotograficzny: „Nowa Góra w obiektywie” był skierowany do wszystkich mieszkańców  Małopolski, których zachwyca ta piękna podkrakowska miejscowość. Zorganizowany był w trzech kategoriach:

I kategoria – 6 – 10 lat (I miejsce – Marcelina Czech za „Pudrowe dachy”) , II kategoria – 11 – 15 lat  (I miejsce – Anna Cywińska za „Kościół w Nowej Górze”), III kategoria – 16 – 96 lat (I miejsce – p. Paulina Besztocha za zdjęcie „Chwila zadumy”). Do konkursu jury zakwalifikowało 61 prac z 94 nadesłanych.

Finał Konkursu fotograficznego miał miejsce na Wieczornicy Niepodległościowej, na której nagrody zwycięzcom wręczył p. Łukasz Smółka – Wicemarszałek  Województwa Małopolskiego, a Burmistrz Gminy Krzeszowice – p. Wacław Gregorczyk pogratulował im sukcesów.

Głównym tematem przedstawienia, przygotowanego przez uczniów nowogórskiej szkoły na Wieczornicę, był sąd na Polską. W spektaklu nie zabrakło tańca białego orła i biało – czerwonej flagi, prezentacji multimedialnych, prezentujących zmagania Polaków z najeźdźcami, a także pieśni patriotycznych, śpiewanych wspólnie z publicznością. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji, takich jak gra na skrzypcach, akordeonie i saksofonie przez uczennice i absolwentki naszej szkoły czy piękny wokal p. Karoliny Molik – nauczycielki ze Szkoły  Podstawowej w Filipowicach.

Sukces projektu Nic nie jest na zawsze…nie byłby możliwy bez udziału licznych sponsorów, którym – przy okazji – chcemy bardzo serdecznie podziękować. Szczególne podziękowania kierujemy do:

– Banku Spółdzielczego w Krzeszowicach,

– firmom: „Fitek Ubezpieczenia”, „Armi Art.”, „DrukArt”, „Mat Sol i – Usługi Informatyczne”,”Technip FMC”,

– „Rancza Artemidy”,

– Wodociągów i kanalizacji w Krzeszowicach.

– OSP w Nowej Górze,

– Piekarni „Pawlak”,

– UKS Harmonii Krzeszowice,

–  Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Nowej Górze,

– sklepu „Lewiatan Pszczółka” w Nowej Górze,

– Parafii Zesłania Ducha Św. W Nowej Górze,

Bardzo serdecznie dziękujemy także sponsorom indywidualnym:

–  Państwu: Elżbiecie i Stanisławowi Rozmusom, Edycie i Gabrielowi Suchoniom, Elżbiecie i Tomaszowi Lasoniom,

– Paniom: Paulinie Szymańskiej ,Joannie Kramarz, Karolinie Molik, Małgorzacie Głowacz,

– Panom: Dawidowi Gleniowi, Leszkowi Kramarzowi, Dariuszowi Kaczarze, Bogdanowi Bodzencie, Danielowi Kłosowskiemu, Krystianowi Kaczarze, Bogdanowi Grabowskiemu, Marianowi Lewickiemu i Piotrowi Kurdzielowi.

Nowogórska Wieczornica Niepodległościowa, która była częścią projektu „PZU z Kulturą”, na stałe wpisała się już w tradycję obchodów Święta Niepodległości nie tylko środowiskowych, ale także gminnych.

Tekst: Organizatorzy Zdjęcia z biegu: Ania Jaros