Noc Bibliotek w ZPO w Woli Filipowskiej

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży od lat jest tematem wielu dyskusji w gronie nauczycieli i bibliotekarzy.

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia po książkę inną niż lektura szkolna. Zdecydowanie zatem, jednym z głównych zadań dzisiejszych bibliotek, zarówno szkolnych jak i publicznych, jest dotarcie do młodych ludzi i pokazanie im, że obcowanie z literaturą może odbywać się na wielu poziomach, a światy przedstawione dzieł literackich można z powodzeniem przenieść do rzeczywistości. Taka właśnie idea przeświecała tegorocznym obchodom Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który zorganizowała w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej szkolna biblioteka.

Czytelnicze święto rozpoczęło się już w piątkowy wieczór 6 października udziałem w Nocy Bibliotek – ogólnopolskiej akcji czytelniczej zainicjowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, której patronuje Biblioteka Narodowa. Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych i łączących ludzi. Wobec tego, szkolna biblioteka w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej opuściła na jedną noc swoją siedzibę i przybyła do uczniów i rodziców promując czytelnictwo. A wszystko w myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji Nocy Bibliotek – Absurd nie czytać!

Program wydarzenia obfitował w nie lada atrakcje. Podczas piątkowo-sobotniej nocy w dwóch salach kinowych odbyły się seanse filmowe, podczas których uczniowie mieli okazję obejrzeć ekranizacje znanych i lubianych dzieł literackich. Każdy, kto zapragnął wyzwania, mógł zmierzyć się
z dwoma pokojami zagadek skonstruowanymi w oparciu o literackie światy przedstawione (cykl powieści o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling oraz sagę o detektywie Sherlocku Holmesie Artura Conana Doyle’a). Dla czytelników uwielbiających ruch przygotowano interaktywną grę terenową na zewnątrz, podczas której uczniowie szukali trzynastu skarbów, które kryły w sobie kody QR z zagadkami. Noc zakończona została wyjątkowym piżamowym pokazem mody, rzecz jasna – z książką pod pachą. Wszak najlepiej czyta się w łóżku przed zaśnięciem. Imprezie patronowała szkolna rada rodziców, która wsparła bibliotekę upominkami dla uczniów.

Frekwencja na Nocy Bibliotek oraz wielkie zainteresowanie akcją udowodniły, że uczniowie i rodzice w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej uwielbiają czytać książki i świetnie znają literaturę – zarówno tę dla młodszych, jak i starszych czytelników!

Tekst i zdjęcia: Organizatorzy