Niekorzystne zmiany w Pogotowiu

W związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi zmian w funkcjonowaniu systemu Ratownictwa Medycznego radni Komisji Zdrowia wspólnie z Burmistrzem Wacławem Gregorczykiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej spotkali się z Michałem Kardaszem, kierownikiem zastępów wyjazdowych w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym Oddział Krzeszowice.

Przewidywane zmiany w konsultowanym aktualnie nowym systemie Ratownictwa Medycznego spowodują, że oba zespoły ratownictwa medycznego, które są w Krzeszowicach będą funkcjonowały wyłącznie w obsadzie z ratownikami. Dotychczas w jednej z karetek jeździł również lekarz, teraz ma się to zmienić. Zmiany spowodowane są tendencją ogólnopolską, a przede wszystkim brakiem lekarzy. Jak mówił Michał Kardasz, skompletowanie zespołu z lekarzem już teraz graniczy z cudem. Dla pacjentów, to jednak nie powinno być problemem, ponieważ ratownicy są znakomicie wykształceni i kompetentni. Co ważne, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska poinformowała, że oba zespoły medyczne będące w Krzeszowicach mają mieć obsadę 3 osobową.

W tej chwili trwają konsultacje planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Województwa Małopolskiego. Krzeszowiccy samorządowcy przygotują swoją negatywną opinie dla tych zmian, jednak opinie samorządowców różnych szczebli nie będą dla projektodawcy wiążące.

Druga bardzo niepokojąca kwestia to fakt, że istnienie nocnej i świątecznej opieki w krzeszowickim Ambulatorium jest zagrożone. Aktualny kontrakt na jego prowadzenie kończy się 30 września i co dalej – nie wiadomo. Nie wiadomo również jakie będą warunki nowego kontraktu i kto będzie się ewentualnie o niego starał. Nie wiadomo też, czy tego rodzaju opieka medyczna nie będzie dostępna wyłącznie przy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czyli w naszym przypadku najbliżej w Chrzanowie lub Krakowie.

Tego dowiemy się 1 października.