O ziołach w Miękini

12 września Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „NA WULKANIE” w Miękini po raz kolejny zaprosiło nas na wycieczkę, dzięki której mieliśmy okazję poznać różne gatunki ziół i roślin użytecznych. Były wśród nich nie tylko znane i popularne, ale przede wszystkim te bardzo pospolite, traktowane w dzisiejszych czasach jako chwasty.

W dobrych humorach, przy słonecznej pogodzie, zaopatrzeni w aparaty fotograficzne, uśmiech na ustach i wiedzę pani Janiny Podgórskiej, która od dawna zajmuje się ziołami, wyruszyliśmy na edukacyjny spacer. Maszerowali z nami między innymi: radna RM Anna Łukasik, z-ca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach Barbara Grabowska, turyści z dalekiego Podlasia, osoby z Krakowa, Trzebini, Chrzanowa, a także wieloletni sołtys Bogdan Kurdziel, Agata Kuczara – sekretarz stowarzyszenia „NA WULKANIE”, z córką i siedmioletnią wnuczką Julką, które od lat uczestniczą w imprezach zielarskich i konkursach na najlepszy bukiet z ziół.

W czasie spaceru edukacyjnego, oprócz praktycznego poznania wielu ziół, między innymi: wrotycza, chrzanu pospolitego, głogu, dziewanny, podziwialiśmy uroki jesiennej Miękini. Na koniec był poczęstunek – kiełbaski z rusztu i ziemniaki pieczone w popiele, przygotowany i serwowany przez członkinie Stowarzyszenia – Ewę Kłosowską i Julittę Liszkę-Noworytę. Dodatkową atrakcją było smakowanie domowych soków i syropów wykonanych z łatwo dostępnych roślin, takich jak mlecz, dziki bez, dzika malina, aronia. Innym ciekawym elementem edukacyjnego spaceru był wykład na temat właściwości leczniczych pijawek i ich wpływu na zdrowie każdego z nas. Każdy z uczestników otrzymał od Stowarzyszenia broszurkę zawierającą opisy i zdjęcia wybranych ziół, po to, by w każdej chwili mógł samodzielnie skorzystać z dobrodziejstwa Matki Natury.

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice.

Tekst: Mirosław Kłosowski, zdjęcia: Maciej Liburski