Odkrywali nieodkryte

Mimo panujących pandemicznych ograniczeń uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach dokończyli rozpoczęty projekt Erasmus+ finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Projekt „Discover the Undiscovered” (Odkryć nieodkryte) realizowany był wspólnie ze szkołami z Finlandii (koordynator projektu), Rumunii oraz Turcji. Ostatnie spotkanie projektowe odbyło się online do 22 do 26 lutego 2021 r. Oprócz prezentacji przybliżających kulturę oraz atrakcje turystyczne krajów partnerskich, uczniowie mieli okazję odkryć nieodkryte smaki już w realu. Każdy z partnerów przesłał przepis na typową narodową potrawę i zadaniem uczniów było przygotować danie tureckie, fińskie i rumuńskie.

Zmęczona pracą przy komputerze młodzież ochoczo podjęła kuchenne wyzwanie – powstało aż 12 zespołów gotująco-piekących (Finlandia przesłała przepis na pyszne ciasto z borówkami). Efekty przeszły oczekiwania organizatorów – ilość i jakość potraw, ich wygląd oraz sposób ich podania zaskakiwały profesjonalizmem. Wielkie gotowanie odbyło się na platformie Microsoft Teams. Pani Anna Szydło, polonistka z ZSP gotując osobiście udostępniła kamerze zakamarki swojej kuchni. Dołączały do niej zespoły uczniów, by pochwalić się efektami swojej pracy. Do zespołów dołączały też rodziny uczniów aby pomóc w gotowaniu i… konsumpcji.

Jak twierdzą uczniowie, gotowanie poprawiło im nastroje. Tak więc przez żołądek nie tylko do serca, ale i do zmęczonego pandemiczną rzeczywistością umysłu.