„Ogród Biblijny”

Pochodzący z Krzeszowic ks. Piotr Gębka stworzył przy Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Piaski” w Trzebini przy ulicy Kilińskiego „Ogród Biblijny”.

To nie było zupełnie przypadkowe spotkanie. O pomyśle, który w Trzebini zrealizował ks. Piotr Gębka z Krzeszowic, obecnie wikariusz Parafii Miłosierdzia Bożego Kraków NH-Wzgórza Krzesławickie, rozmawiałem z jego mamą kilka dni wcześniej. Miejscem najlepszym na wysłuchanie opowieści księdza o ogrodzie biblijnym wydał mi się Park Bogackiego w centrum Krzeszowic. Wypowiedź publikujemy w całości.

Maciej Liburski

Idea stworzenia ogrodu biblijnego narodziła się we mnie już wcześniej m.in. pod wpływem lektury „Atlas roślin biblijnych” wyd. WAM oraz po obejrzeniu ogrodów tego typu w Proszowicach, Myczkowcach i Muszynie według projektu dr Zofii Włodarczyk (pracownik naukowy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).

Już wcześniej bo 2012 roku wykonałem mini ogródek biblijny w swojej pierwszej parafii w Podłężu, znajdowało się tam ok. 50 roślin (już nie istnieje). Nasz ogród powstał w wyniku ogłoszonego konkursu przez Zarząd ROD – w 2018 roku – na zagospodarowanie-rewitalizację dawnego zniszczonego parku z nieczynną fontanną przy wejściu – w głównej alei ogródków działkowych. Większość propozycji koncentrowała się na budowę w tym miejscu parkingu, ale pomysły te zostały odrzucone. W realizację wchodziły tylko propozycje rekreacyjno-edukacyjne. Plac zabaw, siłownia napowietrzna znajduje się obok wejścia już od kilku dobrych lat. Na wiosnę 2019 roku wykonałem poglądowy projekt koncepcyjny podziału 12 arowego terenu na dwie części: Stary i Nowy Testament, a po środku fontanna, która została zmodernizowana. Sam pomysł został przyjęty entuzjastycznie przez Działkowców, chociaż jak często bywa z takimi „niecodziennymi” pomysłami, nie brakowało pytań i słów krytyki o miejsce, że może lepiej gdzieś w  bardziej świętym – przy kościele, a tutaj wypoczynek na działce, grill, imprezy – no nie wypada. Nasze życie ludzkie jest można by tak powiedzieć nieustannym mieszaniem się tzw. sacrum z profanum, walki dobra ze złem. Dlatego to miejsce jest próbą ewangelizacji przestrzeni publicznej, przypomnieniem nam zabieganym, zatroskanym ludziom XXI wieku o wartościach ponadczasowych – religijnych, wydarzeń biblijnych, prawd wiary katolickiej.

Prace ziemnie ruszyły w marcu tego roku i postępowały etapami praktycznie do 14 sierpnia. Oficjalnie otwarcie odbyło się 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Teren został wyrównany, wycięto krzewy samosiejki, usypano niewielki pagórek górujący nad całością, a symbolizujący górę Synaj, a u podnóża jej umieszczono 2 tablice z dekalogiem, wysoki pal a na nim wąż miedziany – z opisem wydarzeń ludu wybranego- izraelskiego na tabliczkach, które zostały rozstawione przy każdej ekspozycji i roślinie biblijnej. Obok góry Synaj posadzono lawendę w formie Menory – siedmioramiennego świecznika żydowskiego. Wykonano symboliczną zagrodę pasterską na pustyni z figurami owieczek, aranżację przejścia przez Morze czerwone, ogród eden z rajską jabłonią i wężem kusicielem, model tłoczni winogron, kieratu z saniami młockarskimi. Do drugiej części ogrodu – Nowego Testamentu prowadzi tzw. „ciasna brama” – pergola z napisem wykonanym przez mojego tatę Andrzeja. Zobaczymy tam Boże Narodzenie – ujęte w czternastoramienną żwirową gwiazdę, studnię jakubową, cztery przypowieści Pana Jezusa np. o skarbie znalezionym w roli czy powrocie syna marnotrawnego oraz Wieczernik z dwunastoma kolumnami symbolizujących Apostołów – filarów kościoła, symbole eucharystyczne. Przy końcu ogrodu zobaczymy zegar słoneczny z sentencję św. Jana Pawła II „Czas ucieka, wieczność czeka”, 7 płomieni – darów Ducha Świętego, tablice z sentencjami ośmiu błogosławieństw, a także przestrzenną mapę Ziemi Świętej. Po całości parku poruszamy się alejkami, na końcu której spogląda na nas dyskretnie Matka Boża umieszczona w kapliczce. Znajdujące się tu rośliny są wstanie wegetować i zimować w naszym klimacie, zobaczyć można m.in. morwę, akację, janowca, tamaryszka, oliwnika, cyprysy oraz liczne byliny, warzywa i zioła występujące na kartach Biblii.

Ogród został wykonany przy wsparciu Zarządu ROD, moich rodziców: Marii i Andrzeja oraz kilku serdecznych osób. W czasie wolnym od zajęć duszpasterskich w parafii oddaję się pasji ogrodniczej i modelarskiej, czyli wracam do korzeni zawodowych bo ukończyłem średnią szkołę ogrodniczą w Giebułtowie, a sentymentalnie do ogrodu działkowego w Trzebini skąd pochodzi mój Tata i śp. Babcia. Serdecznie zapraszamy do naszego ogrodu, aby się odprężyć i wyciszyć, usiąść i posłuchać delikatnie szemrzącej fontanny, aby nabrać sił duchowych i fizycznych. Ogród jest otwarty codziennie do zmroku, bezpłatnie.

ks. Piotr Gębka