Okovita w Tenczynku

W poniedziałek 28 października przedsiębiorca i były polityk Janusz Palikot ogłosił plany związane z produkcją nowego trunku w browarze Tenczynek a mianowicie – okowity. Wódka ma się pojawić w sprzedaży już na początku 2021 roku.

Za produkcję staropolskiego napoju alkoholowego będzie odpowiedzialna Tenczyńska Okovita. Jest to spółka córka Manufaktury Piwa, Wódki i Wina – właściciela tenczyńskiego browaru. Na potrzeby produkcji na terenie zakładu zainstalowana zostanie wieża destylacyjna (koszt 1 mln zł) sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych lub z Niemiec, gdyż tego rodzaju sprzęt nie jest produkowany przez żadną polską firmę.

Okowita z Tenczynka była dawniej robiona z różnych rodzajów zbóż i owoców, a jej popularność sięgała po Kraków i całą Małopolskę. Kiedyś była ona produkowana jedynie w celach leczniczych, dopiero później stając się używką. Z reguły była destylowana trzykrotnie. W pierwszej destylacji nazywała się brantówką, w drugiej – szumówką, a w trzeciej zmieniała się w okowitę. Według zamierzeń prezesa spółki Janusza Palikota planuje on zamontowanie na terenie browaru instalacji do destylacji słodu i zbóż, by produkować okowitę opierając się na XIX wiecznych rzemieślniczych recepturach. Będzie to pierwsza taka instalacja w Polsce. Sięgając do tenczyńskich tradycji, spółka zamierza oferować rzemieślniczą okowitę jak i jakościową wódkę.

Okowita sprzedawana ma być również w wersjach leżakowanych w beczkach m.in. po winie, whisky, rumie i tokaju. Planuje się także opcję chmieloną. Wielkość sprzedaży nowego produktu określana jest na ok. 700 tys. butelek rocznie (0,5 i 0,7 litra).

„Okowita dawniej robiona była we wszystkich browarach w Polsce. To będzie wódka ze słodu, a nie z ziemniaków, zbóż, ziaren. Do jej produkcji wykorzystywane będzie młóto, które pozostaje po produkcji piwa. W każdym browarze też pozostaje jakaś partia piwa, które nie trafia do handlu ze względu np. na krótką datę przydatności do spożycia. Ono także będzie destylowane” – mówi Janusz Palikot. Podkreśla również, że w przyszłości poprawione zostanie także otoczenie browaru. Ma powstać tam m.in. ogród chmielowy, a całość z czasem stanie się Centrum Kultury Piwa i Wódki.