Parada kapeluszy

Easter bonnet, czyli wielkanocny czepek to tradycyjne przybranie głowy noszone w krajach anglosaskich z okazji Wielkanocy.

Tradycja ta narodziła się w czasach Soboru Nicejskiego I w 325 r. Oprócz konotacji religijnych wiązała się również  z symboliką wiosny, nowym życiem i odrodzeniem. Młode dziewczyny wplatały we włosy wieńce z kwiatów i liści, by uświęcić cykl życia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 postanowili nawiązać do tej tradycji i stworzyli oryginalne ozdoby. W południe 12 kwietnia wyruszyli wraz z nauczycielami w barwnym korowodzie na krzeszowicki Rynek, by pochwalić się swoimi niezwykłymi nakryciami głowy. Przy dźwiękach angielskich piosenek z dumą prezentowali pomysłowe kapelusze w różnych kształtach i kolorach. Ozdobne nakrycia głowy były udekorowane charakterystycznymi motywami świątecznymi i wiosennymi. Przeważały kwiaty i pisanki, ale można było też dostrzec kolorowe ptaki, koraliki oraz zające, a nawet filiżanki czy miniaturowe samochodziki. Dzięki kreatywności uczniów i pomocy rodziców powstało niezwykłe widowisko, które wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

Agnieszka Wróbel