Pierwsze medale biegaczy na orientację Górzanki Nawojowa Góra

W dniach 21-23 kwietnia 2023 roku 20 zawodników Sekcji Orientacji Sportowej LKS „Górzanka” w Nawojowej Górze startowało w pierwszej rundzie Klubowych Mistrzostw Polski, rozegranej w Nysie i Głuchołazach.

W piątek, w malowniczej scenerii XVII-wiecznego fortu Nysa 1, rozegrano bieg sprinterski. Zawodnicy „Górzanki” zdobyli cztery medale. Krzysztof Wojarski zwyciężył w kategorii M-60. Medale srebrne zdobyli: Jowita Pudełek K-18 i Kamila Wojarska K-60. Stawkę medalistów zamknął Jacek Kret, który w kategorii M-65 zdobył brązowy medal.

W drugim dniu zawodów biegacze przenieśli się do Głuchołaz, gdzie w lesie przylegającym do uzdrowiskowego parku, zawodnicy walczyli na dystansie klasycznym. Tym razem na podium stawali weterani. Kamila Wojarska zdobyła swój drugi srebrny medal. Srebro wywalczył Szymon Poźniak, startujący w kategorii M-70. Brąz zdobył kolejny weteran Roman Blimke M-75. Z młodzieży najlepiej wypadła Jowita Pudełek, zajmując 4 miejsce oraz Maja Skorupa i Zofia Moniak, które zajęły odpowiednio 9 i 10 miejsce.

W ostatnim dniu zawodów na terenach XIX-wiecznego fortu Nysa 2 i dawnego poligonu wojskowego była okazja do zdobycia kolejnych medali, tym razem w biegu sztafetowym. „Górzanka” wystawiła sześć trzyosobowych sztafet. O sporym sukcesie może mówić sztafeta juniorów, która w składzie: Jowita Pudełek, Dawid Migacz i Przemysław Tarnowski zajęła wysokie 5 miejsce. W bardzo mocno obsadzonej kategorii M-140 sztafeta w składzie: Paweł Pudełek, Mirosław Dzik i Mariusz Skorupa zajęła 7 miejsce. Ostatni medal na tych zawodach, tym razem brązowy, zdobyła sztafeta weteranów, w składzie: Andrzej Moniak, Krzysztof Wojarski i Jacek Kret, startująca w kategorii M-175.

W trzydniowych zawodach, według jeszcze nieoficjalnych wyników, zawodnicy Górzanki zdobyli łącznie 169 punktów, w tym 68 w biegu sprinterskim, 73 w biegu klasycznym i 28 w sztafetach. Wynik ten sklasyfikował klub na 13 pozycji wśród 41 uczestniczących zespołów. Najwięcej punktów zdobyli: Jowita Pudełek – 35, Krzysztof Wojarski – 19, Zofia Moniak – 15, Mirosław Dzik – 12, Jacek Kret – 12, Maja Skorupa – 8. Jest to najlepszy wynik w 6-letniej historii sekcji. Zwycięskimi zespołami w tej edycji okazały się kolejno: WKS „Śląsk” Wrocław, UKS „Orientuś” Łódź i WKS „Wawel” Kraków.

Druga runda Klubowych Mistrzostw Polski będzie rozegrana po wakacjach, w Przemyślu. Tutaj również liczymy na dobry wynik i utrzymanie statusu klubu II-ligowego.

Liczny udział w zawodach był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Krakowskiego.

Jacek Kret