Podążając szlakiem nietoperza

Festiwal Nietoperzy to wydarzenie turystyczno-artystyczne, którego celem jest promocja walorów geologicznych i turystycznych regionu krakowskiego i ochrona naturalnych obiektów kulturowych, archeologicznych oraz przyrodniczych, w tym przede wszystkim ochrona gatunkowa nietoperzy.

Tegoroczny Festiwal Nietoperzy trwał dwa dni. W piątek, 13 września, zainaugurowała go konferencja naukowa, poświęcona ochronie nietoperzy i ich siedlisk. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchać między innymi prelekcji na temat aktywności tych ssaków na terenie Małopolski.

Festiwal to świetna okazja, by odczarować to, jak postrzegamy nietoperze. Przez brak wiedzy i zabobony te pożyteczne zwierzęta często padają ofiarą agresji, a ich naturalne siedliska są niszczone. Inicjatywy edukacyjne pomagają zrozumieć, jak ważna jest rola nietoperzy w środowisku leśnym. Pokazują także, jak postępować, by nie zakłócać ich spokoju, gdy przebywamy w ich naturalnym otoczeniu – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Drugi dzień festiwalu został podzielony na trzy panele: naukowy, artystyczny i rekreacyjny. W programie znalazły się między innymi: plener malarski, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz spotkanie edukacyjne na temat znanych i nieznanych dziejów Jerzmanowic, które poprowadził Kazimierz Tomczyk, historyk. Efekty wszystkich działań artystycznych można było podziwiać podczas finału festiwalu przy Jaskini Nietoperzowej.

Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników cieszył się zjazd na tyrolce oraz pokaz wspinaczki alpejskiej. Miłośnicy aktywnego wypoczynku, wraz ze speleologami, mogli zwiedzić Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach i znajdującą się obok niej ścieżkę geologiczną, którą przybliżał zwiedzającym Maciej Jezierski, geolog Kopalni Wapienia „Czatkowice”.

Stałym elementem festiwalu była gra terenowa „Szlakiem nietoperza” o Puchar Prezesa Kopalni Wapienia „Czatkowice”, która co rok skupia pokolenia w walce o podium.

– Festiwal Nietoperzy doskonale wpisuje się w cykl letnich wydarzeń, w których bierzemy udział jako spółka Grupy TAURON, zwłaszcza, że wiele robimy nie tylko dla naszej społeczności, ale również na rzecz ochrony środowiska, w tym nietoperzy – mówił Paweł Danek, p.o. prezesa zarządu Kopalni Wapienia „Czatkowice”. – Należy pamiętać, że nietoperze są nie tylko niezwykle ciekawymi zwierzętami, ale również naszymi najbliższymi sprzymierzeńcami w walce z insektami. Wprost przyczyniając się do ich ochrony, rozdajemy dzisiaj budki lęgowe dla nietoperzy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Cieszę się, że nasze działania przyczyniają się do utrwalania wiedzy na temat tego, jak ważna jest ochrona środowiska i dbanie o zagrożone gatunki – dodał.

Festiwal odbył się w kilku miejscach na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia, tj. w Dolinie Będkowskiej pod Brandysówką, w Gminnym Ośrodku Kultury w Jerzmanowicach, w otoczeniu kościoła w Sąspowie i pod Jaskinią Nietoperzową. Wszystkie wydarzenia, mimo, że organizowane w kilku lokalizacjach jednocześnie, zakończyły się pod Jaskinią Nietoperzową, gdzie Koło Gospodyń z Jerzmanowic serwowało lokalne specjały.

Organizatorami festiwalu byli: Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec”, Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”, Stowarzyszenie „Ceramika bez granic”, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Gmina Jerzmanowice-Przeginia. Partnerem wydarzenia, jak co roku, była Kopalnia Wapienia „Czatkowice” oraz Powiat Krakowski.

Agnieszka Cupiał