„POGŁOS” w Galerii

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę malarstwa instalacyjnego Bartosza Kokosińskiego „POGŁOS”

Lata temu kiedy zacząłem pracować nad obrazami-obiektami ze zdeformowanymi krosnami i płótnami pomyślałem, że chciałbym przygotować wystawę w przestrzeni Pałacowej. Starej, trochę zniszczonej, w której czujemy dawne bogactwo materiałów i zdobień.

W ciągu tych nastu lat poza minionym bogactwem, barwnymi i zdobnymi szatami ważnymi w historii malarstwa, coraz mocniej zaczęły wybrzmiewać stojące za tym bogactwem koszty społeczne. Coraz częściej specjaliści zaczęli komentować i rozliczać bogacenie się szlachty i magnaterii wyzyskujących chłopów porównywanych do niewolników jako własności tych zamożniejszych.

I w tym czasie/kontekście nadarzyła się okazja przygotowania wystawy w niejednoznacznym Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach. Dzisiaj pałacu przypominającego styl architektury socrealistycznej, mniej tej z rycin wnętrz pałacowych z XIX wieku.

Podczas pierwszej wizyty w galerii pomyślałem, że to ciekawy przykład miejsca szukającego swojej nowej tożsamości w kontekście aktualnego spojrzenia na historię. Z dwuznaczną tradycją klasy fundującej pałac rozrywki dla nich samych. Obecnie miejsce publiczne przeznaczone dla sztuki, która stara się łączyć i przepracowywać trudne i niewygodne historie i herstorie, zauważać drobne zjawiska i wrażliwości będąc jednocześnie częścią rozrywki. Oczywiście to niepełny obraz sztuki ale tak postrzegam część głównych wątków sztuk wizualnych.

W tej mocno charakterystycznej choć tożsamościowo niejednoznacznej przestrzeni (trochę pałacowa, trochę soc.) postaram się zaprezentować wybór swoich prac również szukających swojej tożsamości w obrębie malarstwa, obrazu jako sztuki aktualnej. Malarstwa które naście lat temu, kiedy chciałem przygotować wspomnianą wyżej wystawę, niezbyt poważnie było traktowane przez krytyków i instytucje kultury jako pełnowartościowa sztuka. Chodzi mi o malarstwo jako medium w ogóle. Jednak duża część ówcześnie młodych malarzy starała się tworzyć sztukę w tym konflikcie własnej praktyki versus wystaw instytucjonalnych.

Sam na tym sporze zacząłem traktować obraz malarski jako obiekt, często zdestruowany, w którym starałem się uciekać od czystej dekoracyjności oleju i wymyślonych scen malarskich.

Zaproponowane na wystawę obiekty oczywiście garściami czerpią z historii malarstwa, w której wizerunki szlachty, wnętrza pałacowe, bogate stroje i obfite martwe natury możemy do dzisiaj podziwiać w muzeach.

Bartosz Kokosiński

Bartosz Kokosiński — malarz i twórca instalacji malarskich oraz video. Urodził się w 1984 roku w Siewierzu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i prof. Witolda Stelmachniewicza. Współtworzy kolektyw artystyczny Inne Towarzystwo (IG: @innetowarzystwo). Jego twórczość charakteryzuje się głębokim zainteresowaniem materią i jej przekształcaniem. Jego prace często balansują na granicy między malarstwem a instalacją, wykorzystując różnorodne materiały, od tradycyjnych płócien i farb po przedmioty codziennego użytku i nietypowe surowce. Kokosiński eksploruje w swojej praktyce artystycznej relacje między przestrzenią a obserwatorem, tworząc dynamiczne kompozycje, które zachęcają do refleksji nad percepcją i doświadczaniem sztuki. Często porusza tematy związane z pamięcią, tożsamością i przemijaniem, wprowadzając widza w intymny dialog z dziełem.

www.bartoszkokosinski.com

___

Wystawa: Bartosz Kokosiński | POGŁOS

Koordynacja: Kamil Kłeczek

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patroni medialni: Radio Kraków

Wernisaż: 5 kwietnia 2024, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 10 maja 2024