Półkolonia inna niż wszystkie

Pandemia od marca wywraca nasz świat do góry nogami. W wielu aspektach naszego życia przyszło nam się zmierzyć z nową rzeczywistością – dotyczy to również działalności naszego Centrum. Część zajęć i wydarzeń została odwołana, niektóre przeniosły się do Internetu. W podejmowanych działaniach stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników.

WAKACJE Z PRZYGODĄ- jedna ze sztandarowych i najbardziej wyczekiwanych akcji naszego Centrum. Długo zastanawialiśmy się jak podejść do tego tematu w dobie rosnącej liczby zachorowań, obostrzeń, zakazów i nakazów.

Z wiadomych względów organizacja nie mogła przebiegać jak w latach poprzednich. Podjęliśmy jednak wyzwanie i po wielu konsultacjach zorganizowaliśmy cztery jednotygodniowe turnusy półkolonii, w której łącznie wzięło udział prawie 100 dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Naszym głównym założeniem było zadbanie o bezpieczeństwo, dlatego pierwszego dnia turnusu każde dziecko otrzymało od nas upominki – maseczkę ochronną oraz wygodne plecaki. Grupy wchodziły do Centrum osobnymi wejściami, przy których rano każdy miał mierzoną temperaturę.
Wszystkie pomieszczenia, klamki, powierzchnie były dokładnie dezynfekowane i przygotowywane do przyjęcia dzieci w kolejnym dniu.

Cała kadra wychowawcza oraz pracownicy przed rozpoczęciem WAKACJI Z PRZYGODĄ przeszli specjalne szkolenie BHP dotyczące zasad bezpieczeństwa związanych z występowaniem COVID19 – takich scenariuszy podczas półkolonii jeszcze nie przerabialiśmy!

Układając program postawiliśmy na zabawę na świeżym powietrzu, ekologię, kontakt z naturą i zwierzętami.

W każdym tygodniu uczestnicy półkolonii odwiedzali gospodarstwo Dębnik 52, gdzie kosztowali świeżego mleka i ekologicznych serów, doglądali kur, krów i kóz oraz zapoznawali się z pracą w gospodarstwie pana Stanisława. Nie zabrakło również czasu na sesje zdjęciowe na traktorze. Kolejnym punktem programu była wizyta w zagrodzie edukacyjnej Pasieka u Tytusa, gdzie poza lekcją na temat pszczół i miodu dzieci miały okazję spróbować swoich sił we wspinaczce. Była też wycieczka do stadniny koni Radosny Tenczynek – a w niej nauka oporządzania, siodłania koni i w końcu przejażdżka na kucyku.

Wyjątkowo ciekawe warsztaty „Jak redukować odpady?” przygotowała dla nas Fundacja Aktywnej Edukacji, która zapoznała słuchaczy z tematyką recyclingu, pokazując przy okazji jak uszyć ekoworeczki z firanek.
W programie półkolonii znalazły się również zajęcia z robotyki, prowadzone przez współpracującą z naszym centrum również w roku szkolnym firmą Edukreacja.

Każdy tydzień spotkań kończyliśmy w Dubiu. Przy ognisku, piekąc chleb i kiełbaski, dzieci korzystały z atrakcji zrewitalizowanej w 2019 roku Doliny Pstrąga.

Codziennie koloniści otrzymywały od nas świeżą bułkę przygotowaną w Red Bowling Club oraz butelkę wody. O bezpieczny transport zadbała firma Arti.

Mamy to szczęście, że od lat przy organizacji półkolonii współpracujemy z niesamowitą, wykwalifikowaną kadrą, która wykonuje swoją pracę z ogromnym zaangażowaniem i pasją.
W tym roku rolę kierowników półkolonii pełniły zamiennie Agnieszka Wołodko i Agnieszka Kmiecik, natomiast wychowawcami grup w kolejnych tygodniach były: Karolina Bonarska, Klaudia Kopta i Barbara Śliwa.

I choć bez wątpienia pod wieloma względami ta półkolonia była inna, to jak zawsze nie zabrakło na niej wspaniałej atmosfery, radości i wielu atrakcji.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za zaufanie jakim obdarzyli nas zapisując swoje dzieci na tegoroczne WAKACJE Z PRZYGODĄ. Widok uśmiechniętych buzi każdego dnia półkolonii, pozwala nam sądzić, że daliśmy radę!