Sakralnie, operowo, operetkowo…

Muzyczny szturm na Zamek Tenczyn i Opera di sacra, czyli efekt 4. Międzynarodowych Warsztatów Wokalnych Śpiewanie bez Granic.

Sakralnie, operowo, operetkowo… Po raz kolejny już zespół Śpiewanie bez Granic zaprezentował najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej na zamku Tenczyn oraz w klasztorze w Alwerni. Niesamowite koncerty są rezultatem czwartych już warsztatów wokalnych, odbywających się na terenie gminy Krzeszowice – tym razem przy życzliwości Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach, gospodarzy zamku Tenczyn w Rudnie, klasztoru w Alwerni oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni.

Tegoroczne warsztaty, ze względu na specyficzną sytuację związaną z pandemią, przyjęły nieco krótszą formę, jednakże udało nam się wykonać dwa, zwieńczone artystycznym sukcesem, koncerty. Pierwszy – Opera di Sacra – odbył się 3 lipca w Klasztorze w Alwerni, w podziękowaniu medykom i wszystkim niosącym pomoc podczas trudnej sytuacji epidemiologicznej. Drugim ważnym wydarzeniem był Muzyczny Szturm na Zamek Tenczyn, który okazał się przywołać tłumnie spragnioną muzyki publiczność. Wydarzenia odbyły się przy wsparciu Marszałka Małopolski, Starostwa Powiatowego w Krakowie, Burmistrza Gminy Krzeszowice, a także Burmistrz Gminy Alwernia, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W repertuarze znalazły się najpiękniejsze dzieła sakralne, operowe, operetkowe, a także perły muzyki filmowej, jak „Nella Fantasia” autorstwa Ennio Moricone czy „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce”. Nie zabrakło dzieł Moniuszki, Donizettiego, Lehara, Verdiego, Straussa, Pucciniego, Belliniego, Webbera czy Mozarta, w wykonaniu zespołu oraz solistów. Do grona naszych artystów dołączyli: Dorota Dobrolińska-Struck, Joanna Petryka-Wawrowska, Milena Sołtys-Walosik, Joanna Święszek, Miranda Exner, Katarzyna Haras, Iwona Siwiec, Anna Konik, Krzysztof Aureliusz Łuczyński oraz Rafał Majzner. Zaakompaniowali Olena Spivak-Slonytska oraz Mateusz Lasatowicz z towarzyszeniem instrumentów: Agnieszki Michalik, Anny Śliwy, Michała Bajorka (skrzypce), Teresy Wawszczak (altówka), Kariny Krychun (wiolonczela) oraz Izabelli Kasprolewicz (flet poprzeczny). Dyrygowali: Joanna Grandys, Magdalena Białecka oraz Maksymilian Żelazny.

Mimo, że w tym roku nic nie zapowiadało tego, że wydarzenie uda się zorganizować – cieszymy się, że doszło ono do skutku. Pomimo pandemii zespół cały czas pracował i rozwijał się, np. poprzez wirtualny projekt „Nabucco”, który zintegrował ludzi z niemal 30 krajów świata. Śpiewanie bez Granic wzięło również udział w tegorocznej edycji Festival delle Art V Edizione 2020 sul Web, organizowanym przez Associazione Noi per Napoli w Neapolu, co zaowocowało sukcesem w postaci przyznania zespołowi nagrody specjalnej Noi per Napoli oraz 1 miejsca w kategorii śpiew od jury prasowych za nagranie „O sole mio”, w wykonaniu Krzysztofa Łuczyńskiego, Luca Tamani oraz zespołu wokalnego.

Warsztaty i koncerty powstały przy współpracy dwóch niezależnych stowarzyszeń: Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD z siedzibą w Oslo oraz Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej Śpiewanie bez Granic z Tenczynka. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Krzysztof Aureliusz Łuczyński – tenor Den Norske Opera w Oslo, pochodzący z Tenczynka, któremu to zawdzięczamy to, że od 2017 roku na terenie naszej gminy sztuka operowa rozkwita pod postacią koncertów, warsztatów i różnych międzynarodowych muzycznych inicjatyw.

Śpiewasz? Podoba Ci się nasza inicjatywa? A może chciałbyś nas wesprzeć? Już planujemy kolejne koncerty, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego: spiewaniebezgranic@gmail.com.

Tekst: Justyna Skowronek

Zdjęcia: Aleksandra Kasprolewicz