Japonka jak nowa

W sobotę 4 lipca odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej willi Japonka.

Budynek wybudowała w 1920 (lub 1923) roku rodzina Potockich i była jego właścicielem do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Po wojnie przejęty przez Liceum Ogólnokształcące, pełnił przez lata funkcję domu mieszkalnego dla nauczycieli. Na przełomie wieków zaczął popadać w ruinę. W 2014 roku powiat krakowski wykupił go od Potockich wraz z zabudowaniami Liceum. Przez dwa lata pojawiały się różne pomysły, co zrobić z tym wyjątkowym budynkiem – na szczęście zwyciężyła koncepcja, by budynek zachować i wyremontować. Za tym pomysłem szczęśliwie przyszły dofinansowania na remont – z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Dzięki temu, w sobotnie popołudnie, mogła się odbyć uroczystość, na której, poza przedstawicielami powiatu w osobach starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Goraja, wicestarosty Arkadiusza Wrzoszczyka, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Marka Piekary, powiatowych radnych oraz dyrektorów wydziałów pojawił się również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz przedstawiciele gminy Krzeszowice wraz z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem.

Po części oficjalnej odbył się dzień otwarty Liceum, podczas którego wszyscy chętni mogli zwiedzić budynek. Willa Japonka będzie służyć celom edukacyjnym, ale także kulturalno-społecznym. W budynku powstały: sala językowa, pracownia komputerowa, sala teatralna oraz gabinet psychologiczno-pedagogiczny.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” „Japonka” została wyróżniona „za przeprowadzone na wysokim poziomie prace remontowe, konserwatorskie i adaptacyjne (…), które uratowały zabytek przed degradacją, wydobyły i podkreśliły jego wartości zabytkowe oraz pozwoliły na prawidłowe użytkowanie obiektu w celach dydaktycznych i społecznych.”

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach.