ŚNIADANIE Z HISTORIĄ W TLE – Agroturystyka PODZAMCZE

U stóp tenczyńskiego zamku we wsi Rudno położona jest agroturystyka, prowadzona przez Magdalenę Zych. W ostatnich latach dorosłe dzieci Pani Magdaleny opuściły dom rodzinny, by zacząć samodzielne życie. Pomysł na agroturystykę podpowiedzieli znajomi, którzy sami prowadzą taką działalność.

Jak sama gospodyni mówi – jednym z głównych czynników rozpoczęcia działalności agroturystycznej było idealne wręcz położenie działki, bowiem z posesji państwa Zych rozpościera się piękny widok na zamek Tenczyn. Będąc za granicą państwo Zychowie obserwowali, jak popularne są kwatery usytuowane w okolicy obiektów historycznych. Agroturystyka PODZAMCZE dysponuje 2 pokojami 4-osobowymi, 2 pokojami 2-osobowymi, 1 pokojem 5-osobowym, wspólną kuchnią oraz przestronną jadalnią z niezwykłym widokiem na zamek. W jadalni znajduje się, bardzo lubiana przez właścicielkę, biblioteczka z wieloma ulotkami, informatorami i przewodnikami z gmin z okolicznych powiatów, pełna informacji ułatwiających turystom poruszanie się po pobliskich miejscowościach.

Gospodarze nie prowadzą usług gastronomicznych, ale goście mogą sami sobie przyrządzać posiłki. Agroturystyka PODZAMCZE przyjmuje wielu turystów z całego świata: z krajów bałtyckich, Słowacji, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Grecji, Francji, Austrii, Rosji, a nawet z Japonii, Chin, Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych. Gościli tu turyści z tak egzotycznego miejsc, jak wyspa Reunion na Oceanie Indyjskim. PODZAMCZE to doskonałe miejsce, z którego można stosunkowo szybko dojechać do Muzeum w Oświęcimiu, parku rozrywki Energylandia w Zatorze (gdzie goście agroturystyki mają 5% upustu na wejście), do Wadowic czy Ojcowa.

Rudno to też alternatywa dla tych, którzy nie chcą nocować w centrum Krakowa, tylko wybierają podkrakowskie zakątki oddalone nieco od miejskiej dżungli. Z usług PODZAMCZA korzystają również goście weselni, osoby uprawiające turystykę rowerową oraz potomkowie rodzin, które zamieszkiwały dawniej okolice zamku i Rudna. Agroturystyka, oprócz strony internetowej, ma profil na Facebooku. Jest także obecna w serwisach rezerwacyjnych: booking.com, meteor-turystyka.pl i holiday.pl. Na portalu booking.com posiada 200 opinii. To właśnie dzięki tej stronie rezerwacyjnej do państwa Zychów przyjechali goście z aż 24 krajów z całego świata.

Jedną z atrakcji tego miejsca jest Luna – biszkoptowy mieszaniec labradora i dalmatyńczyka. Już na samym wejściu pies wita gości i zachęca do zabawy z piłką. Pani Magdalena żartobliwie mówi, że dzieci odjeżdżając, żegnają się tylko z Luną, a o gospodyni już zapominają.

Dogodna lokalizacja, bliskość autostrady A4, możliwość szybkiego dotarcia do miast na Śląsku czy też do Krakowa to coś, co z pewnością wyróżnia to miejsce. Atutem jest też dworzec kolejowy i autobusowy w Krzeszowicach. Bliskość ruin zamku Tenczyn, które są niemalże na wyciągnięcie ręki, sprawia, że Miejsce jest bezkonkurencyjne – mówi gospodyni Magdalena Zych.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Godyń