Sport 2018

Rok 2018 – w zakresie działalności sportowej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach – był rokiem sprawdzonych już działań, jak i rokiem nowych wyzwań.

Największym z nich było z pewnością zorganizowanie na krzeszowickim rynku oficjalnej Strefy Kibica Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Przez miesiąc specjalna Strefa stała się nie tylko miejscem do oglądania wszystkich meczy rosyjskiego mundialu, ale także miejscem spotkań i imprez towarzyszących. W obrębie Strefy organizowaliśmy miniturnieje piłkarskie dla najmłodszych, turniej FIFA 18 dla fanów „elektronicznej rywalizacji”, a także kilka pokazów filmowych, do których wykorzystaliśmy zainstalowany na rynku ogromny telebim. Wiadomo, że mecze naszej reprezentacji cieszyły się największym zainteresowaniem, ale faza pucharowa turnieju zgromadziła w Strefie równie dużą liczbę fanów piłki nożnej, a utworzenie Strefy Kibica w naszymi mieście było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem w naszej działalności był awans drużyny seniorek CKiS Maratonu Krzeszowice do II ligi piłki siatkowej kobiet. Sukces smakował wyjątkowo tym bardziej, że osiągnięty został w turnieju finałowym, rozgrywanym przed własną publicznością. Zwycięstwo wywalczone w finałowym turnieju okupione było ciężką pracą wykonywaną przez cały sezon zasadniczy oraz zwycięstwami w kolejnych turniejach kwalifikacyjnych. Końcem września 2018 seniorski zespół CKiS Maratonu Krzeszowice rozpoczął zmagania w II lidze, gdzie rywalizując – często z dużo silniejszymi zespołami – radzi sobie bardzo dobrze.

Bardzo ważnym elementem naszej sportowej układanki jest organizacja zawodów szkolnych o Mistrzostwo Gminy Krzeszowice, w ramach systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego. W ramach tego zadania organizujemy co roku 40 imprez sportowych w dwóch kategoriach wiekowych, w których startuje ponad 1000 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych naszej gminy. Zwycięzcy tych rywalizacji reprezentują nas w zawodach wyższego szczebla – powiatowego, rejonowego czy wojewódzkiego. Warto przy okazji nadmienić, że dzięki bliskiej i sprawnej współpracy z Powiatem Krakowskim kolejny rok z rzędu CKiS Krzeszowice jest bardzo ważną częścią zespołu realizującego tego typu projekt na terenie całego powiatu, przez co organizujemy w Krzeszowicach 13 finałów powiatowych w różnych dyscyplinach sportu.

Paradoksalnie bardzo dynamicznie rozwija się działalność CKiS w mało dynamicznej dyscyplinie sportu, czyli szachach. Zajęcia prowadzone są regularnie już w 4 lokalizacjach, a uczestniczy w nich łącznie 60 dziewcząt i chłopców. To właśnie dla nich w 2018 roku zorganizowane zostały dwa turniej indywidualne oraz Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Gminy Krzeszowice. Rozwój tej dyscypliny sportu w naszym mieście jest nam szczególnie bliski ze względu na bogatą szachową historię Krzeszowic, jak i ze względu na nowe wymagania stawiane uczniom szkół podstawowych, w których to szachy stały się częścią podstawy programowej.

Bardzo ważnym punktem w kalendarzu sportowych imprez CKiS była druga odsłona projektu Kinder+ Sport Alternatywne Lekcje WF, organizowanego prze Fundację Moniki Pyrek. Dzięki bliskiej współpracy z byłą olimpijką, medalistką mistrzostw świata i Europy oraz wielokrotną Mistrzynią Polski w skoku o tyczce – Moniką Pyrek – po raz drugi współorganizowaliśmy to wydarzenie w Krzeszowicach. Tym razem projekt realizowany był w hali sportowej CKiS w Krzeszowicach przez dwa październikowe dni. W wydarzeniu wzięło udział blisko 500 uczniów ze szkół podstawowych gminy Krzeszowice oraz kilku zaproszonych szkół ze Skawiny i Świątnik Górnych. Pochwalić możemy się tym, że Krzeszowice były jedyną lokalizacją dla tego projektu w województwie małopolskim i jedną z 14 w całym kraju.

Oprócz opisanych działań w 2018, CKiS organizowało, bądź współorganizowało, wiele wydarzeń o sportowym charakterze. W styczniu odbył się „Karnawał na lodzie” – zawody sportowe dla całych rodzin, popularyzujące jazdę na łyżwach. W kwietniu zawody szermiercze o „Puchar Żubrów”, odbywające się w krzeszowickiej hali dzięki działalności szermierczego klubu „Topór Krzeszowice”. Na początku września Krzeszowice odwiedziła Fundacja Ekstraklasy z projektem „Ekstra Talent”, podczas którego młodzi miłośnicy piłki nożnej sprawdzali swoje predyspozycje fizyczne. Listopad zarezerwowany był dla tenisistów stołowych, którzy podczas corocznego turnieju, organizowanego z okazji Święta Niepodległości, udowodnili, że ta dyscyplina sportu cieszy się nadal dużą popularnością w naszej gminie. W grudniu natomiast odbyły się sportowe mistrzostwa przedszkolaków o „Puchar Świętego Mikołaja”, gromadzące na starcie 100 przedszkolaków, którzy mogli po raz pierwszy zapoznać się z prawdziwą sportową rywalizacją.

Jaki będzie rok 2019? Na pewno bogatszy o kolejne wydarzenia i nowe projekty. Bardzo silny nacisk położymy na rozwinięcie projektu „Ligi szkolnej”, który w 2018 roku pilotażowo zrealizowany został w Tenczynku, Woli Filipowskiej oraz Krzeszowicach. Okazało się, że turniejowa rywalizacja szkolnych reprezentacji w piłce nożnej to kolejny strzał w dziesiątkę.

 

Paweł Czyż