Tak to się zaczęło – wystawa na 40-lecie NSZZ Solidarność – zdjęcia kolekcji

8 listopada planowaliśmy otwarcie wystawy „Tak to się zaczęło, zorganizowanej w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, rejestracji NSZZ „Solidarność”. Niestety, w związku ze zmianami wprowadzonymi w funkcjonowaniu instytucji kultury spowodowanymi stanem epidemicznym w naszym kraju nie możemy zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy osobiście. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia zdjęć eksponatów, które prezentujemy w galerii poniżej.

W 1980 roku zostały zawarte cztery porozumienia pomiędzy rządem PRL a Komitetami Strajkowymi. Zarejestrowany 40 lat temu związek zawodowy, który był emanacją wielkiego ruchu społecznego i niepodległościowego zrywu, nie miał sobie podobnych w żadnym kraju bloku komunistycznego.

Wystawa, dokumentująca lata 1980-1989, pomyślana jest jako usystematyzowany przegląd wydarzeń tego okresu, stanowiący swoiste świadectwo czasów. Materiały wybrane do wystawy ilustrują najważniejsze wydarzenia tego okresu, nie tylko te bezpośrednio związane z „Solidarnością”, ale także te, które miały duży wpływ na poszerzenie potrzeby duchowej wolności. Wystawa przygotowana w ramach współpracy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach z Henrykiem Woszczyną, reprezentującym Terenową Organizację NSZZ Solidarność Rencistów i Emerytów w Zalasiu. W szczególny sposób wzbogacają ją pamiątki mieszkańców gminy Krzeszowice, którzy odpowiedzieli na nasz apel i udostępnili, pochodzące z tego okresu, często unikatowe, bezcenne historycznie dokumenty, m.in.: zdjęcia, wydawnictwa, legitymacje członkowskie, proporczyki, naklejki, plakaty.

Wystawa zorganizowana jest w dwóch salach: w „1edynce” oraz w sali nr 2, w której prezentujemy 14 plansz z dokumentami archiwalnymi (prywatne zbiory), przygotowanych przez pana Stanisława Smerekę.

Organizatorzy wystawy bardzo dziękują za pomoc oraz udostępnienie pamiątek: Stanisławowi Smerece, Witoldowi Kulczyckiemu, Stanisławowi Ligasowi, Jolancie Piskorz, MGBP w Krzeszowicach.

Agnieszka Szczuka-Ciapała