Tancerze i baletnice nie zwalniają tempa

Już od kilku lat w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbywają się zajęcia baletowe oraz z tańca towarzyskiego, prowadzone przez Annę Szewczyk (Amaizing Dance Studio). Zajęcia te cieszą się ogromną popularnością, bierze w nich udział blisko 150 dzieci, a społeczność, którą tworzą uczestnicy, rodzice i prowadząca jest godna podziwu i pozazdroszczenia.

W ostatnich latach pani Ania zrealizowała z dziećmi aż 3 spektalke do muzyki Piotra Czajkowskiego – „Śpiąca Królewna” (2017), „Dziadek do Orzechów” (2018) oraz „Jezioro Łabędzie” (2019). Zostały one zaprezentowane m.in. podczas Majówki Hrabiny Zofii oraz na specjalnych widowiskach w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini, gdzie tylko w ostatnim roku zobaczyło je ponad 1300 dzieci ze szkół z powiatów krakowskiego i chrzanowskiego oraz z Katowic.

Niestety, przez pandemię, która ogarnęła cały świat pojawiła się konieczność zawieszenia cotygodniowych tanecznych spotkań organizowanych w naszym Centrum. Prowadzącej bardzo zależało, by kontynuować realizację programu. Szybko pojawił się pomysł – zajęcia online! Od słowa do działania – po konsultacjach z rodzicami, którzy chętnie przystali na tę propozycję, już 14 marca dzieci mogły ćwiczyć z panią Anią podczas transmisji na żywo w serwisie Youtube. Po wypróbowaniu jeszcze kilku innych możliwości internetowych spotkań ze swoimi uczniami (np. Transmisji live na Messengerze), prowadzącej w końcu udało się znaleźć najbardziej optymalną formę i wszyscy są zadowoleni z efektu końcowego.

Myślę, że istotą zajęć baletowych są te ponadczasowe wartości, których dzieci się uczą. Dokładność i koncentracja wymagana na zajęciach podczas każdego ćwiczenia procentuje w obecnej sytuacji podczas zajęć online. Czy na żywo, czy przez Internet – środek przekazu nauki jest drugorzędny. Najważniejsze, żeby dzieci kontynuowały dobre nawyki, gdzie każdego tygodnia uczą się dobrej postawy, bycia w swoim ciele, wrażliwości kształtowanej przez muzykę i konsekwentnej pracy – mówi Anna Szewczyk i dodaje, że rodzice są pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, jakie dzieci wkładają w domowe ćwiczenia, a niektórzy z nich postanowili nawet dołączyć do swoich pociech i razem z nimi poznawać tajniki tej tanecznej sztuki.

Agnieszka Szczuka-Ciapała