„Tenczynianki” z bukietami ziół w Krakowie

We wtorek 15 sierpnia, jak co roku w święto Matki Boskiej Zielnej Koło Gospodyń Wiejskich   w Tenczynku pojawiło się na Rynku Krakowskim z bukietami ziół.

To na zaproszenie Infułata Dariusza Rasia, pod opieką krakowianki z Kongregacji Kupieckiej Stanisławy Gzyl, „Tenczynianki” ziołami uświetniają uroczystości w Bazylice Mariackiej. Wcześniej opiekowała się kołem w Krakowie Elżbieta Kuźnik, której panie są wdzięczne za zaproszenie 13 lat temu na pierwsze uroczystości. To piękne i wyjątkowe święto a obecność pań w strojach krakowskich z pachnącymi bukietami dodaje mu rangi i wyjątkowego klimatu.

Staramy się zawsze przygotować jak najwięcej bukietów, w których mają się znaleźć różnorodne zioła i kwiaty  polne (nawłoć, mięta, nagietki czy kwiaty polne). W tym roku było ich prawie 150. Rozdajemy je mieszkańcom Krakowa i turystom, a potem są one poświęcone podczas uroczystej Mszy Świętej. To piękna Polska tradycja, którą my pielęgnujemy także promując Tenczynek i gminę Krzeszowice. Projekt realizujemy przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice w ramach zadania „Tradycje łączą pokolenia – pielęgnowanie walorów regionalnej kultury ludowej”.

Zbieranie ziół na łąkach w Tenczynku i przygotowanie tak dużej ilości bukietów to ogrom pracy, ale dla pań z koła to także wielka przyjemność, tym bardziej, że sprawia to obdarowanym (bo bukieciki rozdawane są nieodpłatnie) wielką radość i jest bardzo doceniane przez organizatorów uroczystości.

Marzena Kubin