Warsztaty rzeźby w drewnie dla dzieci i młodzieży w Filipowicach

Wraz z rozpoczęciem wiosny Andrzej Kurowski z pracowni Pod Dobrym Księżycem w Filipowicach organizuje warsztaty rzeźby w drewnie dla dzieci i młodzieży. Celem warsztatów jest pobudzenie zmysłów twórczych młodego człowieka, rozwinięcie jego wyobraźni przestrzennej i kreatywności.

Uczestnicząc w warsztatach, a tym samym obserwując cały proces obróbki i przemiany drewna w gotowe dzieło, będzie można poznać, jak trudną i specyficzną dziedziną sztuki jest rzeźba w drewnie. W pracowni będzie można poznać rzeczywisty warsztat twórczy od samych jego podstaw. W krótkiej opowieści „od kłody drewna do gotowej rzeźby” uczestnicy będą śledzić cały proces tworzenia. Na początku zapoznają się z materiałem, czyli surowym drewnem i narzędziami wstępnej obróbki, ze sposobami przenoszenia projektu na drewno oraz z głównym procesem tworzenia za pomocą dłut, a także z metodami malowania i zabezpieczania końcowego już produktu.

W galerii będzie można dokładnie obejrzeć wiele gotowych już rzeźb i płaskorzeźb. Rzeźby są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i formy – inspirowane sztuką ludową o tematyce sakralnej i przyrodniczej oraz formy nowoczesne z dominującą postacią człowieka. Rzeźby są wyraziste i proste w odbiorze, a przez to czytelne nawet dla młodego odbiorcy. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli dotknąć rzeźby i płaskorzeźby, badać ich kształt i fakturę powierzchni. Warto porozmawiać na ten temat, omówić sposoby ich powstania oraz zgłębić ich artystyczną stronę. Koniecznie należy też obejrzeć stare narzędzia stolarskie i ciesielskie, służące do obróbki drewna, a co najważniejsze – zobaczyć praktyczne zastosowanie niektórych z nich i samemu spróbować pracy nimi.

Na przykładzie tworzenia płaskorzeźby zaprezentowana zostanie techniczna strona rzeźbienia w drewnie, specyfika pracy różnymi rodzajami dłut, tworzenie różnego rodzaju faktur powierzchni. Podczas tej prezentacji chętni będą mogli spróbować swoich umiejętności twórczych. Oczywiście praca z dłutem lub innymi narzędziami będzie odbywała się tylko pod ścisłą kontrolą prowadzącego.

Pokaz rzeźbienia odbędzie się pod wiatą, która tak jak cały ogród stanowi nieodłączną część pracowni i galerii. Całość tworzy niepowtarzalny klimat, zachęcający do odpoczynku i tworzenia.

Pierwszymi gośćmi w pracowni były dzieci z grupy „Wiewióreczki” z Przedszkola Samorządowego w Tenczynku, dla których takie warsztaty zostały zorganizowane w październiku ubiegłego roku. Warsztaty zakończyły się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem, a dzieci wróciły do przedszkola z mnóstwem wrażeń i wykonaną wspólnymi siłami płaskorzeźbą.

Zachęcam do skorzystania z tej formy nauki i wypoczynku. Zapraszam do twórczego spędzenia czasu w otoczeniu sztuki i przyrody. Zapraszam do mojej galerii i pracowni.

Andrzej Kurowski

 

Więcej na Facebooku: Pod Dobrym Księżycem i na stronie: poddobrymksiezycem-rzezba-kurowski.grwebsite.pl