III Igrzyska Europejskie

Krzeszowice będą jedną z aren najważniejszej międzynarodowej imprezy sportowej w tym roku.

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska rozpoczną się 21 czerwca 2023 roku. Około siedmiu tysięcy sportowców powalczy nie tylko o medale igrzysk, ale także o ponad 100 przepustek na igrzyska olimpijskie w Paryżu, a w co trzeciej dyscyplinie o medale mistrzostw Europy. Szykuje się wielkie sportowe święto, które gościć będzie w Krakowie i innych miastach południowej Polski.

Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Ceremonie otwarcia i zakończenia odbędą się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. W 29 dyscyplinach rywalizować będzie siedem tysięcy sportowców z 48 krajów. Wspierać ich będzie niemal osiem tysięcy wolontariuszy, a także setki dziennikarzy z całej Europy. Liczbę kibiców za to mierzyć będzie można w dziesiątkach, jeśli nie w setkach tysięcy.

Igrzyska Europejskie to przede wszystkim wielkie święto sportu. Spośród wspomnianych 29 dyscyplin, dwanaście będzie równocześnie stanowić o tytule mistrza Europy. To już samo w sobie gwarantuje najwyższy poziom i pasjonującą rywalizację. Ponadto aż w dziewiętnastu dyscyplinach będziemy świadkami kwalifikacji olimpijskich.

Plac targowy w Krzeszowicach, na którym od lat odbywa się jarmark, pod koniec czerwca stanie się areną zawodów sportowych.

Powołany został zespół zadaniowy do przygotowania igrzysk na terenie gminy Krzeszowice w składzie: Wacław Gregorczyk – przewodniczący, Joanna Kaczorowska, Janina Walkowicz, Paweł Czyż, Dagmara Brela-Zając, Janusz Mitka, Stanisław Kaczor.

Dla samorządu Krzeszowic to duże wyróżnienie i możliwość promocji gminy. Mieszkańcy będą mogli kibicować sportowcom uczestniczącym w igrzyskach w swoim mieście. Zachęcamy młodych ludzi zarówno do oglądania zawodów, jak i do zaangażowania się w tę imprezę poprzez wolontariat. Wspólnie możemy sprawić, że w Krzeszowicach zapanuje latem prawdziwy duch sportu – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

O krzeszowickiej odsłonie Igrzysk opowiedział nam Konrad Ulanicki – competition manager odpowiedzialny za sportową część zawodów. W tym miejscu odbędzie się najciekawsza i najbardziej widowiskowa impreza tych Igrzysk, czyli BMX Freestyle Park. Powstanie specjalna infrastruktura, zostanie zbudowany skatepark wielkości 25 x 50 m z przeszkodami do wysokości 5 m – będzie ich kilkanaście. W płatnej strefie zawodów planowanych jest około 2000 miejsc dla publiczności, trybuna na 500 miejsc i około 1500 miejsc stojących. Będzie też strefa komercyjna, gdzie będzie można obejrzeć różnego rodzaju „zajawki” kolarskie i skorzystać z innych atrakcji. W zawodach rywalizować będą najlepsi w Europie zawodnicy w tej dyscyplinie: 31 kobiet i 31 mężczyzn. 19-20 czerwca widzowie będą mogli oglądać treningi, 21 czerwca odbywać się będą kwalifikacje, a dzień później finały.

Wojciechem Tandeck, wykonawca skateparku i organizator największej w Polsce imprezy sportów ekstremalnych „Baltic Games”, podczas wizyty w Krzeszowicach opowiedział, czego możemy się spodziewać po zawodach BMX: Można się spodziewać tego wszystkiego, czego normalnie w sportach rowerowych się nie widzi, czyli skoków na wysokość 7-8 metrów, licząc z przeszkodą, która mierzy 4 metry, podwójnych salt i wielu innych elementów, wręcz kaskaderskich. Bez względu na to, czy ktoś jest fanem tego rodzaju sportów, czy nie, to takie zawody robią ogromne wrażenie na wszystkich.

O imprezę spytaliśmy też Pawła Czyża – dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, który jest mocno zaangażowany w organizację Igrzysk w naszej miejscowości. Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 to drugie największe sportowe wydarzenie na świecie. Dla gminy Krzeszowice jest to ogromne wyróżnienie, że znajdzie się na sportowej mapie tej imprezy. Co więcej, regularne spotkania z osobami wizytującymi Krzeszowice potwierdzają, że jest to miejsce sprawiające ogromne wrażenie. Jestem przekonany, że w BMX Park Krzeszowice zobaczymy niepowtarzalne zawody, które wspominać będziemy przez następne kilkanaście lat.