ZAPROSZENIE NA MIODOBRANIE

Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze „BARĆ” oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach serdecznie zapraszają wszystkich miłośników pszczół i produktów pszczelich na Święto Miodu i Pszczoły w Krzeszowicach pn. IX Krzeszowickie Miodobranie, które odbędzie się w sobotę oraz niedzielę 10-11 września 2022 roku, w godz. od 800 do 1600, na płycie Rynku w Krzeszowicach.

W programie: degustacja miodów pszczelich, z możliwością ich zakupu bezpośrednio od pszczelarzy, miodów pitnych i piwa miodowego, prezentacja i sprzedaż kosmetyków na bazie produktów pszczelich i inne atrakcje.

Podczas imprezy pszczelarskiej będzie można zakupić naturalne produkty pszczele – wszystkie rodzaje miodów pszczelich, a także pyłek kwiatowy oraz propolis. Będzie można również zakupić świece z naturalnego wosku pszczelego. Nie zabraknie również rzemiosła artystycznego i rękodzielnictwa oraz produktów zielarskich, a także specjałów produkowanych według tradycyjnych, sprawdzonych receptur, chlebów wypiekanych na naturalnym zakwasie, świeżych oscypków i krówek miodowych.

Nowością w tym roku będzie stoisko Nadleśnictwa Krzeszowice, w którym będzie zorganizowane stanowisko edukacyjne i informacyjne, na którym będzie pokaz działania leśników, które realizowane są na terenie lasów w aspekcie poprawy warunków bytowania owadów dziko-żyjących. Leśnicy przekażą wiedzę o gatunkach pszczołowatych, ale nie tylko o owadach społecznych, ale i samotnych. Leśnicy będą promowali zakładanie przydomowych ogrodów z gatunków miododajnych przy wykorzystaniu rodzimych roślin zielnych, krzewów i drzew. Dodatkowo będą oferowane sadzonki drzew przyjaznych owadom (kilkanaście sztuk w doniczkach jako nagroda w konkursie i udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży). Na stanowisku leśników będzie również zorganizowany stół z żywnością pochodzącą z lasu, na którym będą promowane produkty znane pod marką „Dobre z Lasu”.

Dla najmłodszych dzieci będą zorganizowane warsztaty plastyczne: w sobotę – z udziałem stoiska z rękodziełem artystycznym Pani Agaty Cybulskiej „Korony pszczele” oraz w niedzielę – „Łapacze snów”.

W niedzielę, od godz. 12.00 do godz. 16.00, odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla Laureatów IV Olimpiady Pszczelarskiej w Krzeszowicach, występ taneczny dzieci z Uczniowskiego Klubu Sportowego „HARMONIA” oraz wykłady na temat roli pszczoły w środowisku naturalnym i właściwości prozdrowotnych produktów pszczelich.

W ramach imprezy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej zaprasza do zwiedzania i oglądania zbiorów Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Muzeum będzie czynne w godzinach 10.00 – 17.00. Zwiedzanie odbywać się będzie w maksymalnie kilkunastoosobowych grupach, a wstęp będzie bezpłatny. Przewidziano atrakcje dla dzieci.

Jak co rok, podczas Święta Miodu i Pszczół odbędzie się dwudniowa zbiórka miodu dla podopiecznych Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach. Serdecznie zapraszamy!