Akademia Tęczy

Tęcza Tenczynek szkoli młodzież w nowej akademii. Wiceprezes Jacek Kuźnik – w rozmowie z Bartoszem Pierzchałą – opowiada o szkółce, pierwszej drużynie i Damianie Gorawskim.

Bartosz Pierzchała: Założyliście akademię. Jak droga jest to inwestycja dla klubu i jak ją pogodzić z innymi wydatkami?

Jacek Kuźnik: Ponieważ chcemy rozwijać i kształcić młodzież, uwzględniliśmy akademię w swoich wydatkach, natomiast część kosztów związanych z tą inwestycją pokrywają rodzicie. Tak więc radzimy sobie z tym, aczkolwiek, jak większość klubów, borykamy się z wydatkami.

B.P.: Dlaczego młodzi zawodnicy mają wybierać właśnie waszą szkółkę? Czym się wyróżniacie?

J.K.: Przede wszystkim mamy bardzo dobre zaplecze, jest nowy budynek i godne warunki. Wcześniej tego nie było, co miało wpływ na mniejszą liczbę młodzieży. Teraz, z pomocą Burmistrza, udało nam się to zorganizować i myślę, że nie ma lepszego zaplecza w okolicy niż nasze.

B.P.: Jaki jest wasz pomysł na szkolenie talentów?

J.K.: Kluczem jest dobry trener. Przyszedł do nas Damian Gorawski, udało się z nim porozumieć. Ma podejście do młodych zawodników, ukończył także kurs trenerski UEFA B, wszyscy są bardzo zadowoleni z pracy z nim. Mamy w tej chwili około 35 młodzików w różnych kategoriach wiekowych. Damian niesamowicie ich inspiruje.

B.P.: Jeżeli mowa o Damianie Gorawskim, jak duże ma znaczenie dla klubu obecność takiej postaci i czym się wyróżnia jako trener?

J.K: Na pewno ogromne! Damian grał w reprezentacji Polski, dwa razy sięgnął również po mistrzostwo naszego kraju. Myślę, że nie ma drugiej takiej osoby w pobliżu. Wyróżnia się zaangażowaniem, nie robi tego dla pieniędzy, tylko z pasji. Drużyna to widzi i ma z nim bardzo dobry kontakt. Jest bardzo dobrym trenerem.

B.P.: Chcecie, aby w przyszłości trenował także pierwszą drużynę?

J.K.: Na razie Damian jest skupiony na pracy w akademii, cieszy go praca w takiej formie i na razie nie mamy takich planów.

B.P: Jaki jest cel sportowy na ten sezon pierwszej drużyny Tęczy?

J.K: Nie mamy konkretnego celu, ponieważ aktualnie nie mamy odpowiedniego zaplecza kadrowego, żeby walczyć o awans. Cieszymy się, że gramy w A klasie, jesteśmy drużyną środka tabeli i na to nas stać.

B.P: A kto Pana zdaniem będzie najlepszym strzelcem Tęczy w tych rozgrywkach, wobec kogo macie największe oczekiwania?

J.K: Ciężko wyczuć na ten moment, do tej pory był to Krzysiek Czak. Na razie po 3 kolejkach gole strzelali pomocnicy i obrońcy, wierzymy w naszych napastników. Czas pokaże, jak potoczą się sprawy w tej kwestii.

B.P: Bardzo dziękuję i życzę powodzenia.