Chleb nasz powszedni

„Chleb nasz powszedni” – pod takim przewodnim hasłem KGW w Rudnie zorganizowało ciekawe wydarzenie składające się z 2 części. Wydarzenie to było częścią zadania pn. „Znaczenie chleba w obrzędach i zwyczajach regionu krakowskiego” realizowanego przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice w ramach konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – odnajdywanie tradycji” Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Podczas spotkania 21 października z Moniką Dudek, etnolożką, regionalistką, pieśniarką i tancerką uczestnicy dowiedzieli się o znaczeniu chleba w obrzędach i zwyczajach regionu krakowskiego, legendach i zwyczajach związanych z chlebem –  praktykowanych przez różne kultury świata, a także wspominali, jak to dawniej w domach na wsiach chleb pieczono.

28 października z kolei uczestnicy (w tym kilkoro dzieci) podjęli się bardzo ciekawego wyzwania i wspólnie upiekli chleb i bułeczki pod okiem doświadczonej gospodyni z Rudna, w rodzinie której wiedza i praktyka tradycyjnego wypieku chleba przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Wydarzenie zorganizowane przez KGW w Rudnie było wspaniałą okazją do odkrycia lub przypomnienia sobie smaku prawdziwego wiejskiego chleba i docenienia jego ponadczasowej wartości.