Kacperek pojedzie do USA

W środę, 29 stycznia, udało się przebić wymaganą kwotę 8 000 000 zł w zbiórce charytatywnej na leczenie Kacperka Ryło w Stanach Zjednoczonych. Pochodzący z Zabierzowa Kacperek Ryło choruje na SMA – rdzeniowy zanik mięśni typu I – chorobę, która powoduje utratę władzy w całym ciele, upośledza mięśnie szkieletowe i w konsekwencji prowadzi do niewydolności oddechowej i śmierci. Aby leczenie miało oczekiwany skutek, dziecko nie może przekroczyć 2 roku życia, dlatego istotną kwestią był czas. Uzbieranie tak wielkiej kwoty było bardzo trudnym, wręcz niemożliwym zadaniem. Teraz dzięki ofiarności setek tysięcy ludzi Kacperek może pojechać na innowacyjną terapię do USA, która zahamuje chorobę i pozwoli na jego dalszy prawidłowy rozwój.

W pomoc Kacperkowi zaangażowało się wielu ludzi. W gminie Krzeszowice zorganizowano szereg charytatywnych inicjatyw i przedsięwzięć – koncerty i zbiórki w szkołach, w Szkole Muzycznej, koncerty organizowane m.in. przez: Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, chór Cantate Anima. W całej gminie podczas każdej z tych imprez zebrano od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co z lokalnego punktu widzenia jest dużym osiągnięciem. Pokrzepiającą rzeczą jest wielka mobilizacja społeczna, która zaowocowała tysiącami licytacji produktów i usług, odbywających się w mediach społecznościowych, których celem było zebranie pieniędzy dla Kacperka.

Zbiórkę na siepomaga.pl jak do tej pory wsparło ponad 160 000 osób, a obecna kwota zbiórki to około 8 048 000 zł, która nadal z minuty na minutę sukcesywnie rośnie.

Tekst: Mateusz Godyń