Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację w Krzeszowicach

W dniach 7 i 8 kwietnia ziemia krzeszowicka będzie stolicą polskiej orientacji sportowej. W sobotę 07.04 Sekcja Orientacji Sportowej LKS Górzanka w Nawojowej Górze będzie współorganizatorem Mistrzostw Polski w Orientacji Precyzyjnej. Bazą zawodów będzie stadion GKS „Świt” Krzeszowice. Start o godzinie 11.00.

Orientacja precyzyjna jest dyscypliną, w której ważniejsza dla wyniku jest dokładność w określeniu położenia punktu kontrolnego niż czas pokonania trasy, dlatego w zawodach uczestniczą również osoby niepełnosprawne.

W tym dniu po południu sekcja organizuje zawody w sprinterskim biegu na orientację pod nazwą: Puchar Krzeszowic w Sprinterskim Biegu na Orientację. Są to zawody towarzyszące Mistrzostwom Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację, które rozegramy w dniu następnym w lasach w okolicach Nawojowej Góry. Głównym celem tych zawodów jest pokazanie zawodnikom z całej Polski piękna naszego miasta oraz popularyzowanie orientacji sportowej. Centrum zawodów będzie zlokalizowane na stadionie GKS „Świt” Krzeszowice. Start o godzinie 15.00.

Bieg sprinterski jest formą szybkiej orientacji w terenie. Tutaj decydujący jest czas pokonania trasy przez zawodnika. Bieg sprinterski jest również doskonałą okazją startu dla tych, którzy chcieliby poznać formę biegania w warunkach miejskich, a w przyszłości spróbować biegu z orientacją terenową.

Trasy w biegu sprinterskim są łatwe pod względem nawigacyjnym. Każdy może wystartować w swojej kategorii wiekowej. Dlatego do udziału zapraszamy nawet początkujących, którzy chcą poznać zasady orientacji sportowej.

W niedzielę 8 kwietnia, w Nawojowej Górze odbędą się XXXVIII Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację. Zawody organizujemy na zlecenia Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Przy organizacji zawodów klub uzyskał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Krakowskiego i Gminy Krzeszowice. Centrum zlokalizowane będzie na stadionie LKS „Górzanka” w Nawojowej Górze. Start o godzinie 10.00

W zawodach o tytułu i medale walczyć będzie cała czołówka krajowa we wszystkich kategoriach wiekowych. Więcej informacji na stronie: www.long2018.pl.tl

Bieg długodystansowy jest odmianą biegu klasycznego, w którym zawodnicy mają do pokonania dystans nawet dwa razy dłuższy niż w przypadku biegu klasycznego. W tego typu zawodach start organizowany jest w bardzo widowiskowy masowy sposób, a tym samym mecie łatwo wskazać zwycięzcę.

Honorowy patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy Krzeszowice Pan Wacław Gregorczyk.

LKS „Górzanka” po raz drugi organizuje zawody rangi mistrzostw kraju. W ubiegłym roku klub zorganizował mistrzostwa w orientacji rowerowej, odnosząc jednocześnie swój największy sukces zdobywają drużynowo brązowy medal w klasyfikacji klubowych mistrzostw Polski.

O innych osiągnięciach naszych zawodników można przeczytać na naszej stronie:

www.gorzankaol.blogspot.com

Informację przygotował Jacek Kret – instruktor sekcji orientacji sportowej LKS „Górzanka”