Obrazy ze Składu

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na zbiorową wystawę artystów rezydujących w dawnym Składzie Solnym w Krakowie, pt. „Obrazy ze Składu”. Wystawa została przygotowana przez Bartolomeo Koczenasza, współzałożyciela Centrum Sztuki Współczesnej WIEWIÓRKA.

„13 marca 2020 r., kiedy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, nasz pędzący świat się zatrzymał, drzwi do instytucji kultury zamknięto do odwołania. Otoczenie dawnego Składu Solnego ogarnęła niespotykana wcześniej cisza i spokój.

Wokół zapanowała pustka. Na ulicy, w kulturze i życiu. Hasztag #zostańwdomu i wozy policyjne nawołujące do pozostania w zamknięciu sprawiały, że człowiek bał się wyjść na ulicę. Idąc do sklepu po chleb czuł się nieswojo. Większość projektów i prac, w które każdy z nas był zaangażowany została z dnia na dzień odwołana lub przesunięta w czasie. Tymczasem pojawił się też oddech, którego żyjąc w mieście często brakowało, do swobodnego zanurzenia się w tworzeniu. Dla wielu z nas był to czas z jednej strony biedny, ale z drugiej wyjątkowy i pełen swoistego piękna, właśnie dlatego, że nic się nie działo…

Po tygodniu od ogłoszenia stanu epidemii postanowiłem tę pustkę w przestrzeni miejskiej i działalności kulturalnej nieco zagospodarować i oswoić, gdyż życie w pracowniach dawnego Składu Solnego toczyło się dalej.

Mając na wyciagnięcie ręki obrazy najbliższych sąsiadów, plac przed budynkiem niebędący już samochodową dżunglą i okno Wiewiórki, zainicjowałem cykl tygodniowych wystaw jednego obrazu kolejnych artystów z dawnego Składu Solnego. Z Piotrem Bogatką zaadaptowaliśmy przestrzeń przy wejściu do budynku. Wycięta krata i odmalowane okno, oświetlenie schowane za kartonową chmurką, schody z palet do okna (skradzione nam 2-krotnie), złoty stojak, to była nasza nowa galeria. Proste i niskobudżetowe rozwiązania stworzyły sytuacje do jednoosobowego obcowania ze sztuką, zgodnego z wytycznymi sanitarnymi czasu pandemii. Bez większego planu, z tygodnia na tydzień, docierałem do następnej sąsiedzkiej pracowni, by pozyskać kolejny obraz do ekspozycji w oknie. Dzieła były dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Finalnie od marca do czerwca 2020 roku powstało 13 tygodniowych wystaw, w których wzięli udział artyści wizualni rezydujący w dawnym Składzie Solnym. Wystawy prezentujące publiczności prace kolejnych rezydentów Składu, są nadal kontynuowane w oknie Wiewiórki”.

Bartolomeo Koczenasz, kurator wystawy

Artyści biorący udział w wystawie:

Piotr Bogatka, Basia Budniak, Justyna Gryglewicz, JadziaOne, Piotr Jakubowicz, Mateusz Jarecki, Stanisław Koba, Bartolomeo Koczenasz, Bogumił Książek, Cecylia Malik, Maruna / Dawid Polony, Mikołaj Rejs, Maria Wasilewska, Agnieszka Wozowicz, Jakub Wozowicz.

______________

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

Partner: CSW Wiewiórka

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patronat medialny: Radio Kraków

Wernisaż: 5 listopada 2021, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 19 grudnia 2021

Godziny otwarcia Galerii: WT-CZW 9.00-16.00, PT 9.00-18.00, ND 9.00-14.00

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Krzeszowice