Puchar Polski Light Contact w Krzeszowicach

Przygotowujący się do Mistrzostw Świata Seniorów we Włoszech (16 – 23 października) Adrian Durma (UKS Silvant Kajak Elbląg) i Piotr Kołakowski (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) wystąpili w Pucharze Polski Light Contact w Krzeszowicach w powiecie krakowskim. Obydwaj zdobyli po 2 złote medale i potwierdzili, że są w dobrej dyspozycji przed zawodami w Lido di Jesolo.

Adrian Durma zwyciężył w kategoriach -74kg i 79kg, zaś Piotr Kołakowski triumfował w wagach -84kg i -89kg.

Walki finałowe skończyłem przed czasem. Przeciwnicy mocno się starali, ale to było za mało. Nie miałem żadnego problemu z obydwoma rywalami. Jestem w dobrej formie co pokazałem w tych pojedynkach. Oczywiście zagrożenie odniesieniem kontuzji zawsze istnieje, ale nie brałem tego pod uwagę. Ten start był mi potrzebny przed Mistrzostwami Świata. W ciągu roku było bardzo mało imprez, w których było się sprawdzić. Puchar Świata oraz MP Wojskowe i Służb Mundurowych ułożyły się tak, że były przed tą najważniejszą imprezą i na wspomniane zawody pojechałem w innej fazie przygotowań. Teraz przychodzi to, co powinno być, także tylko na plus. Puchar Polski w Krzeszowicach był świetnie zorganizowany, wszystko dopięte na ostatni guzik i warto było przyjechać. W tych okolicach walczyłem pierwszy raz i wiem, że na pewno jeszcze tu przyjadę – mówił Adrian Durma.

W decydujących pojedynkach Adrian Durma pokonał przez TKO w 2 rundzie – w wadze -74kg Michała Dziechciarza (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) i w -79kg Huberta Stańczyka (Krakowska Szkoła Sportowa Smok). Z kolei w kategorii -84kg Piotr Kołakowski pokonał na punkty Rafała Dobiesa (LKS Puncher Płock) 3:0 i w -89kg Romana Bushchaka (KS Mistral Wojkowice) w wyniku dyskwalifikacji.

Każda walka z moim udziałem podczas pucharowych zawodów nie była łatwa. Traktowałem je sparingowo, by wypróbować kilka zamierzeń taktycznych. Udało się zauważyć też kilka rzeczy, które warto wykorzystać podczas Mistrzostw Świata i co powinno zaprocentować. Bardzo uważałem jeśli chodzi o ewentualną kontuzję i na całe szczęście nic się nie stało. Pojedynki finałowe okazały się bardzo zacięte. Zarówno Rafał Dobies, jak również Roman Bushchak nie mieli w planach łatwo oddać mi zwycięstwa. Dobra praca mojego narożnika w osobach Leszka Jobsa i Henryka Piwowara i realizacja wcześniejszych zamierzeń pozwoliły mi wygrać obie kategorie wagowe – powiedział Piotr Kołakowski.

Organizatorami Pucharu Polski w formule light contact byli Fundacja im. Rodziny Domańskich i Klub Sportowy C.S.E. Sparta Krzeszowice, a patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Krakowski Wojciech Pałka, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, Polski Związek Kickboxingu. Wśród zaproszonych gości byli Piotr Siegoczyński, Prezes Polskiego Związku Kickboxingu i Jerzy Bassa, Wiceprezes Polskiego Związku Kickboxingu i sędzia główny zawodów.

Rywalizację w Krzeszowicach obserwowali wspomniani szkoleniowcy kadry narodowej Leszek Jobs i Henryk Piwowar. – Prezes Fundacji im. Rodziny Domańskich Łukasz Skalny poprosił mnie o pomoc w przygotowaniu pucharu i razem zawodnikami zaangażowałem się w przygotowania. Klub Sportowy C.S.E. Sparta ma swoją siedzibę w Trzebini, a treningi są prowadzone w Krzeszowicach i w Chrzanowie. Od kilku lat dominują w klubie zawodnicy z Krzeszowic i już wcześniej były rozmowy, że chcą reprezentować swoje miasto. Organizacja Pucharu Polski w Krzeszowicach był dobrym momentem, żeby mogli to zrobić. Natomiast kadrowicze Adrian Durma i Piotr Kołakowski pokazali, że są w bardzo dobrej formie. Obaj zdobyli puchary w dwóch kategoriach wagowych. Ich dyspozycja wróży dobre wyniki na Mistrzostwach Świata – przyznał Henryk Piwowar.

W klasyfikacji klubowej zwyciężyli jego podopieczni z KS C.S.E Sparta Krzeszowice, 2 miejsce zajął LUKS Zamek Expom Kurzętnik, a 3 pozycję Beskid Dragon Bielsko-Biała.

Moi zawodnicy spisali się bardzo dobrze zdobywając 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Stoczyli bardzo dobre pojedynki. W przebojowy sposób zaprezentowali swoje miasto w kickboxerskim środowisku – dodał Henryk Piwowar. Córka szkoleniowca, Kaja Piwowar uplasowała się na 1 pozycji w wadze +70kg i 2 pozycji w -70kg.

Kaja trenuje prawie 9 lat. Teraz powoli wraca do regularnych treningów. Ostatni start miała na Otwartym Pucharze Słowacji w 2020 roku jako juniorka. A od września 2020 trenowała mniej i nieregularnie, ponieważ przygotowywała się do matury. Na Pucharze Polski pierwszy raz wystąpiła w seniorach – przyznał ojciec i trener.

Zmagania w Krzeszowicach to także okazja do debiutu dla zawodników z innych dyscplin. W kat.

-63kg triumfował Dariusz Pazdan (Krakowskie Centrum Taekwon-do) po finałowym zwycięstwie z Mariuszem Nowakiem (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) RSC 3.

Moje pierwsze zawody w kickboxingu uważam za udane, jednak jest kilka rzeczy, które mógłbym poprawić w walkach. Ponadto turniej ten był moim małym sprawdzianem, gdyż wcześniej brałem udział w zawodach taekwon-do i boksu. W Krzeszowicach stoczyłem 3 walki, a każdy rywal pokazał coś innego i z każdym musiałem troche pogłówkować. Jeżeli mam wybrać najcięższą, to byłaby finałowa z Mariuszem Nowakiem. W pierwszych dwóch walkach, które szły po mojej myśli i taktycznie wychodziły mi tak jak sobie zaplanowałem, mocno ucierpiało moje kolano w lewej nodze oraz udo prawej nogi. Dlatego w finale czułem dyskomfort w czasie zadawania technik nożnych i musiałem stoczyć walkę nie tylko z Mariuszem, ale też ze sobą. Podsumowując była to naprawdę solidna dawka emocji i doświadczenia – powiedział Dariusz Pazdan.

W Pucharze Polski tytuły najlepszego zawodnika i zawodniczki otrzymali: seniorzy – Aleksandra Ciężka i Adrian Durma, juniorzy – Wiktoria Ziober i Mieszko Siemiątkowski.

W finale wagi -65kg Aleksandra Ciężka (Beskid Dragon Bielsko-Biała) wygrała przez TKO w 2 rundzie z Karoliną Lidwin (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków).

Ten rok ogólnie jest dla mnie bardzo pracowity i szczęśliwy, co do startów. Na Mistrzostwach Polski light contact w Zawierciu zostałam złotą medalistką w kategorii wagowej -65kg i od trenerów kadry seniorów otrzymałam powołanie do reprezentacji. W okresie wakacyjnym uczestniczyłam w zgrupowaniu kadry, ale ze względu na ograniczone możliwości finansowe, tym razem niestety nie wystartuję w Mistrzostwach Świata. Startowałam także w MP kick light, wygrywając walkę półfinałową przez przewagę techniczną. Za to w finale musiałam uznać wyższość bardziej doświadczonej przeciwniczki – stwierdziła Aleksandra Ciężka.

W pucharze złote krążki wywalczyli m.in. -57kg Adrian Ryś (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) w seniorach oraz -55kg Oliwia Czader (Beskid Dragon Bielsko-Biała), -79kg Kordian Leśniak (Krakowska Szkoła Sportowa Smok), -94kg Igor Szkodny (GSWW Najemnik Gliwice) w juniorach.

W wadze -63kg Mieszko Siemiątkowski (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) pokonał Stanisława Nowaka (Krakowska Akademia Taekwon-do) 3:0

Pierwszy raz zmierzyłem się z tym rywalem. Przez całą walkę dominowałem i pewnie ją wygrałem. Nie uznawałbym tego jednak za start kontrolny przed Mistrzostwami Europy w czarnogórskiej Budvie, ponieważ tam będę startował w formule full contact. W tym roku zdobyłem tytuł najlepszego juniora młodszego na Mistrzostwach Polski w full contact. Startowałem także w light contact, ale w tych zawodach zająłem 2 miejsce – przyznał Mieszko Siemiątkowski.

W pojedynku o złoto w kategorii +70kg Wiktoria Ziober (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) triumfowała w rywalizacji z Kingą Wiśniewską (UKS Relaks Skarżysko-Kamienna) 3:0.

Walka z Kingą Wiśniewską nie należała dla mnie do łatwych. Nigdy wcześniej nie walczyłyśmy na zawodach. Niekiedy zdarzało się na zgrupowaniach, jednak sędziowanego pojedynku nigdy ze sobą poprzednio nie stoczyłyśmy. Dawno nie startowałam już w formule light contact, ostatni raz na Pucharze Świata w Budapeszcie w 2019 roku. Nie traktowałam występu w Pucharze jako start kontrolny przed MEJ, bardziej przetarcie w tej formule. Na co dzień startuję w kick light. Zawody pozwoliły mi zdobyć nowe doświadczenie, a także przełamać moje niektóre bariery. Cieszę się, że dałam z siebie sto procent, wykorzystując wiedzę przekazaną mi przez trenerów na zgrupowaniu i treningach, a także uwagi od kolegów podczas sparingów – powiedziała Wiktoria Ziober.

Wyniki walk finałowych Pucharu Polski Light Contact

Seniorzy

+94kg Michał Gryboś (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) – Wojciech Chochół (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) 3:0

-94kg Arkadiusz Cieślar (Beskid Dragon Bielsko-Biała) – Rafał Zdebik (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) WO

-89kg Piotr Kołakowski (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) – Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) Dyskw. 3

-84kg Piotr Kołakowski (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) – Rafał Dobies (LKS Puncher Płock) 3:0

-79kg Adrian Durma (UKS Silvant Kajak Elbląg) – Hubert Stańczyk (Krakowska Szkoła Sportowa Smok) TKO 2

-74kg Adrian Durma (UKS Silvant Kajak Elbląg) – Michał Dziechciarz (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) TKO 2

-69kg Cyprian Brzeźniak (Oświęcimski Klub Karate) – Paweł Kłoczewiak (UKS Silvant Kajak Elbląg) TKO 2

-63kg Dariusz Pazdan (Krakowskie Centrum Taekwon-do) – Mariusz Nowak (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) RSC 3

-70kg Monika Chmiołek (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) – Kaja Piwowar (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) 3:0

-65kg Aleksandra Ciężka (Beskid Dragon Bielsko-Biała) – Karolina Lidwin (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) TKO 2

-55kg Julia Ćwiękała (Oświęcimski Klub Karate) – Paulina Nowakowska (KSW Sokół Jarosław) TKO 2

-50kg Karolina Wołek (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) – Sandra Dulowska (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) TKO 2

Juniorzy

-74kg Tymoteusz Kopa (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) – Bartosz Machnik (Krakowska Szkoła Sportowa Smok) RSC 1

-69kg Julian Graboś (Beskid Dragon Bielsko-Biała) – Dawid Tyburski (Krakowska Szkoła Sportowa Smok) TKO 1

-63kg Mieszko Siemiątkowski (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) – Stanisław Nowak (Krakowska Akademia Taekwon-do) 3:0

-57kg Marcel Brzeźniak (Oświęcimski Klub Karate) – Michał Klimek (Krakowskie Centrum Taekwon-do) Dyskw.

+70kg Wiktoria Ziober (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) – Kinga Wiśniewska (UKS Relaks Skarżysko-Kamienna) 3:0

-50kg Samanta Klein (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) – Oliwia Greczner (Oświęcimski Klub Karate) TKO 2

Tekst: http://www.pzkickboxing.pl