Puchar Wawelu

W dniach od 10 do 12 lipca  biegacze „Górzanki” startowali w 39 edycji Pucharu Wawelu. Zawody są organizowane  nieprzerwanie od 1981 roku przez WKS Wawel Kraków.

Jest to jedyna pięciodniówka w Polsce. Klasyfikacja generalna  obejmuje sumę czasów ze wszystkich pięciu biegów. W związku z aktualnymi ograniczeniami organizatorzy zdecydowali, że tegoroczna edycja będzie obejmowała trzy starty. LKS ”Górzanka” Nawojowa Góra reprezentowało 17 zawodników, którzy rywalizowali z przedstawicielami kilkudziesięciu klubów z całej Polski. Łącznie biegało blisko ośmiuset orientalistów w ponad 30 kategoriach wiekowych.

Tradycją jest to, że zawody organizowane są w trudnym terenie, o dużych przewyższeniach, bogatych w różne formy skalne, jary i wąwozy. Idealnym miejscem jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Tym razem zawody odbyły się w okolicach miejscowości Mirów – Niegowa oraz w rejonie Morska, gdzie centrum zawodów zlokalizowano u podnóża stoku narciarskiego.

W trzydniowych zmaganiach najlepszy wynik osiągnęła nasza juniorka starsza Michalina Pudełek, biegająca w kategorii K-20, zdobywając drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jaj brat Błażej w kategorii M-18 zajął w klasyfikacji generalnej dziewiąte miejsce.

Udany start zaliczył także nasz debiutant Piotr Stolarek, który w kategorii M-14 zajął 15 miejsce  w stawce 46 zawodników  biegających na bardzo trudno technicznych trasach. Warto zaznaczyć, że Piotr zaczął trenować jesienią ubiegłego roku i był to jego pierwszy start w zawodach ogólnopolskich.

Ze zmiennym szczęściem biegał Paweł Ślusarczyk startujący w kategorii M-12 zajmował  w kolejnych biegach miejsca 15, 4  i 7  co pozwoliło zakończyć rywalizację  na wysokiej 6 pozycji w stawce 29 zawodników.

W zawodach wystartowali także nasi najmłodsi,  Igor i Kacper Styrylscy, którzy na oznakowanej trasie w kategorii M10N zajęli dwa pierwsze miejsca. W kategorii tej startują dzieci w wieku poniżej 10 lat. Warto nadmienić, że tata Igora i Kacpra w latach dziewięćdziesiątych biegał na orientację w barwach Świtu Krzeszowice.

Na zawodach licznie reprezentowaliśmy kategorie weteranów, czyli zawodników  od 35 roku życia. Tutaj bardzo dobry wynik osiągnął trener sekcji Paweł Pudełek zajmując w kategorii M-45 wysokie 12 miejsce na 58 zawodników. Równie dobrze pobiegł kierownik sekcji Mariusz Skorupa w kategoriiM-50,  który w dwóch startach zajął 4  i  3 miejsce.  Podobny wynik osiągnęła i Magda Nowak – Skorupa w kategorii K-40 w stawce 21 zawodniczek. Organizatorzy mają nadzieję, że przyszłoroczną czterdziestą jubileuszową edycję Pucharu Wawelu uda się rozegrać w pełnym pięciodniowym formacie.

Przygotował Jacek Kret