Ruszył punkt informacyjny dla Ukraińców szukających pomocy w Małopolsce

– Na dworcu PKP w Krakowie uruchomiliśmy specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.– Punkt uruchomiliśmy we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na razie będzie on czynny od godz. 6:00 do 22:00. Punkt został specjalnie oznakowany. Dzięki współpracy z Maspex każdy potrzebujący może otrzymać wodę oraz musy owocowe 
– dodaje wojewoda.

 W punkcie tym Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym i znaleźli się w Małopolsce, otrzymają informacje o miejscu, do którego mogą się udać. Oprócz noclegu zapewnimy tym osobom także wyżywienie. Pierwsi uchodźcy już skorzystali z Punktu Informacyjnego. Małopolska jest i będzie z Ukrainą. Udzielimy wszelkiego wsparcia – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ø Zapraszamy również do skorzystania ze specjalnej całodobowej infolinii dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce: 12 210 2002.
Ø Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.00 działa również infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy (tel. 12 210 2020).
Ø Dziś w godzinach od 8:00 do 16:00, w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6), już kolejny raz odbywa się „Sobota informacyjna”.

Możliwe jest:
– odebranie karty pobytu po wcześniejszej rezerwacji terminu i przedłożeniu papierowego potwierdzenia opłaty (nie dotyczy osób, które dokonały opłaty przez system Paybynet),
– dołączenie dokumentów do spraw w toku (dziennik podawczy),
– uzyskanie bezpłatnej pomocy w zakresie przygotowania/ sprawdzenia wniosku,
– uzyskanie informacji ogólnych dotyczących legalizacji pobytu i pracy,
– uzyskanie szczegółowych informacji co do statusu sprawy pozostającej w toku.

Wydarzenie jest częścią Projektu Wojewody Małopolskiego nr 15/10-2019/OG-FAMI współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Źródło: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13759