Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach

Obchodzone corocznie Święto Niepodległości stanowi wyjątkowo wzruszającą i ważną uroczystość, podczas której powracamy pamięcią do przeszłości, przywołując wspomnienia naszej historii.

7 listopada dyrekcja oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach gościli burmistrza Wacława Gregorczyka, wiceburmistrza Witolda Kulczyckiego oraz panią Janinę Walkowicz. Gospodarze naszego miasta wraz z uczniami wzięli udział w Warsztatach Patriotycznych, które odbyły się z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy razem, przy dźwiękach piosenek patriotycznych, szyli kotyliony narodowe, wycinali białe i czerwone motylki oraz rysowali Piłsudskiego i pisali Kartki dla Polski, które zostały zaprezentowane podczas uroczystej akademii.

8 listopada o godzinie 11.11 nauczyciele i uczniowie przystrojeni w kokardy narodowe przyłączyli się do śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Najważniejsze etapy dramatycznych zmagań Polaków walczących o wolność przedstawili uczniowie klas IV a i VI c w spektaklu „Gawęda o niepodległości”. Młodzi aktorzy pod opieką Agnieszki Wróbel oraz Anny Chmielińskiej obrazowo ukazali rozbiory Polski, powstania narodowe  oraz wysiłki rodaków w celu utrzymania kultury i języka polskiego. Finałem tych starań był wyczekiwany przez kolejne pokolenia dzień odzyskania niepodległości – 11 listopada 1918 roku. Ciekawe wydarzenia z dziejów Polski zostały zilustrowane nastrojową muzyką i pieśniami legionowymi. Zachwyt widzów wzbudził symboliczny taniec niepodległości wykonany przez czwartoklasistki ubrane w kolorowe stroje nawiązujące do tradycji ludowej. Dyrektor szkoły Dagmara Brela – Zając podkreśliła, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a następnie zaprosiła nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców na gminne obchody Święta Niepodległości w Krzeszowicach.

Piękny jest Biały Orzeł

Piękna jest biel i czerwień.

Piękna nasza Ojczyzno,

Kochać będziemy cię wiernie!

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Wróbel