Z Jerzym Suruło – dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach – rozmawia Marian Lewicki.
Marian Lewicki: Rozmawiamy w przytulnym gabinecie, w pięknie wyremontowanej szkole, ale zanim zrobiło się w waszej siedzibie tak ładnie, to na jakiś czas musieliście się stąd wyprowadzić.
Jerzy Suruło: Mamy za sobą bardzo obszerny i długo wyczekiwany remont budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach przy ulicy Ogrodowej. Zakres prac był tak duży, że na ponad pół roku szkoła musiała zmienić swoją lokalizację. Długo zastanawialiśmy się, gdzie byłyby najlepsze warunki dla naszej działalności, trzeba zaznaczyć – dość uciążliwej. Z pomocą przyszła nam zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzeszowicach. To Pan dyrektor Ryszard Piotrowski i jego pracownicy dali schronienie najpierw naszym instrumentom, a później i nam. Dzięki wspaniałej organizacji pracy SP nr 1 udało się zmieścić wszystkie nasze zajęcia, chodź muszę nadmienić, że był to czas pandemii i dużych obostrzeń, gdzie każda klasa, korytarz, ubikacje, pomiędzy poszczególnymi zajęciami, musiały być wietrzone i dezynfekowane, a co za tym idzie – trzeba było zaplanować długie przerwy między zajęciami.
M.L.: Z tego co widać, i czego można się domyślić, remont wiele zmienił.
J.S.: Nasza szkoła została zakwalifikowana do programu „ Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”, który był finansowany ze środków Unii Europejskiej (Funduszu Spójności) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – budżetu państwa. Prace remontowe trwały od marca do listopada 2020 r. i można je podzielić na 3 grupy: zewnętrzne, wewnętrzne i dodatkowe. Z zewnętrznych zrealizowano ocieplenie elewacji, docieplenie powierzchni dachowej, wymianę wszystkich okien i drzwi zewnętrznych, instalację fotowoltaiczną oraz zamontowano zewnętrzną pompę ciepła. Wewnątrz szkoły ocieplono podłogi na parterze w obu budynkach i położono nową terakotę oraz parkiet, wymieniono instalację CO, zmodernizowano kotłownię, zamontowano rekuperację (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), która w ciepłe dni będzie również pełnić role „klimatyzacji” dużej auli. Następnie wymieniono instalację elektryczną i wszystkie lampy, zainstalowano czujniki ruchu i natężenia oświetlenia. Z prac dodatkowych (sfinansowanych przez Centrum Szkolnictwa Artystycznego) udało się wyremontować dach na małym budynku, przebudować sekretariat tak, że zyskaliśmy dodatkową salę lekcyjną, zamontować nowe oświetlenie sceny, zerwać stare panele ścienne i odnowić ściany w dużej auli, zainstalować kamerę, która będzie służyła do transmisji na żywo szkolnych koncertów i audycji. Całość przedsięwzięcia to koszt ponad 2,5 mln. złotych. Głównym wykonawcą, wyłonionym w procedurze przetargowej, była firma INARE z Krakowa. A jak oceniam efekt? Najchętniej zaprosiłbym wszystkich Państwa na koncert, połączony ze zwiedzaniem szkoły, ale niestety pandemia trwa nieprzerwanie. Mamy w Krzeszowicach odnowioną, nowoczesną szkołę! Idąc za ciosem zadbaliśmy o niezbędny sprzęt. Zakupiliśmy laptopy i dobrej jakości aparaturę audio do klas teoretycznych. To wszystko jest i… czeka na naszych uczniów.
M.L.: Właśnie, czeka, ale na razie w budynkach nie słychać żadnych instrumentów, śpiewu, śmiechu, rozmów…
J.S.: Muszę przyznać, że bardzo brakuje mi tego muzycznego zgiełku – cisza w szkole muzycznej trochę przeraża. Co prawda, odbywają się stacjonarne konsultacje z gry na instrumentach oraz rytmiki, ale pozostałe zajęcia prowadzone są tylko w formie zdalnej. Mimo tak trudnych warunków nie poddajemy się. Nasi uczniowie solidnie pracują i biorą udział w ogólnopolskich konkursach muzycznych, organizowanych w formie online, odnosząc znaczące sukcesy. Martyna Wróbel z klasy fletu Natalii Uthke, Zofia Zawierucha z klasy skrzypiec Barbary Stasik oraz Zofia Chudoba i Julia Rozmus z klasy skrzypiec Anny Cygal, to laureatki ostatnich konkursów. Serdecznie gratuluję nagrodzonym uczennicom i pedagogom. Jestem z nich bardzo dumny. Obecnie szkoła działa w trybie niestandardowym, ale to nie znaczy, że nie przygotowujemy się do nowego roku szkolnego 2021/2022.
M.L.: Czekacie na uczniów, którzy będą kontynuować naukę, ale też na dzieci rozpoczynające swoją przygodę z edukacją muzyczną.
J.S.: Właśnie rozpoczęliśmy rekrutację. Zapraszamy kandydatów w wieku 7 – 16 lat do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym, badającym przydatność kandydatów do szkoły. Zgłaszać się można do 21 maja 2021 r. Szczegółowe informację dostępne są na naszej stronie internetowej www.psm-krzeszowice.pl lub pod nr telefonu 12 282 08 25.
Drodzy kandydaci, czeka na Was pięknie wyremontowana, nowoczesna, dobrze wyposażona szkoła z kompetentną i bardzo życzliwą kadrą. Nauka w szkole muzycznej to czas zawierania nowych znajomości i mnóstwo niepowtarzalnych, artystycznych przeżyć, które zostaną z Wami już na zawsze. Drodzy rodzice, obecnie na rynku pracy można dostrzec ogromne zapotrzebowanie na pracowników, którzy są kreatywni, analityczni, zdyscyplinowani i pewni siebie. Wiem, że uczestnictwo w zajęciach muzycznych w naszej szkole jest jednym z najlepszych sposobów, aby rozwijać te przywódcze zdolności wśród Państwa pociech. Serdecznie zapraszamy! Czekamy na Was!
M.L.: Dziękuję za rozmowę.