Willa „Japonka” w Krzeszowicach wyróżniona

Rozstrzygnięty został konkurs „Zabytek Zadbany”. Wyróżnienie w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych” zdobyła willa „Japonka” w Krzeszowicach.

Powiat krakowski jest właścicielem budynku. II etap remontu willi, zakończony odbiorem 23 grudnia 2019 roku kosztował 700 000 zł, z czego 130 000 zł stanowiło dofinansowanie Marszałka Województwa Małopolskiego (w ramach programu „Ochrona zabytków Małopolski 2019”), a 240 000 zł to dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Ochrona zabytków”). Pozostała kwota pochodziła z budżetu powiatu krakowskiego.
I etap zadania wykonano w okresie od 22 czerwca do 30 listopada 2018 roku. Łączny koszt obu etapów zadania to ponad 1 200 000 zł.

„Japonka” została wyróżniona „za przeprowadzone na wysokim poziomie prace remontowe, konserwatorskie i adaptacyjne (…), które uratowały zabytek przed degradacją, wydobyły i podkreśliły jego wartości zabytkowe oraz pozwoliły na prawidłowe użytkowanie obiektu w celach dydaktycznych i społecznych.”

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zrobionych podczas odbioru „Japonki” po ukończonym remoncie w grudniu 2019 roku oraz filmu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z ogłoszeniem wyników: https://youtu.be/knVYZ1jH_7I