Ziele z ziół. Warsztaty zielarskie oraz konkurs na tradycyjny bukiet

Fundacja Kobieta w Regionie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno po raz szósty zapraszają do udziału w wydarzeniu „ZIELE Z ZIÓŁ. Warsztaty ekologiczne oraz konkurs na tradycyjny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej”. Ten coroczny projekt poświęcony ziołom, przyrodzie, bioróżnorodności oraz tradycji obchodzenia Święta Matki Boskiej Zielnej łączy w sobie warsztaty zielarskie oraz konkurs na tradycyjny bukiet.

W tej edycji zaplanowano 4 spotkania warsztatowe, które odbędą się w  Tenczynku (5 sierpnia, godz. 11.00), Rudnie (4 sierpnia, godz. 17.00), Racławicach (3 sierpnia, godz. 17.00) i Wołowicach (27 lipca, godz. 17.00).

Celem warsztatów jest nabycie praktycznej wiedzy o ziołach i roślinach występujących na podkrakowskich łąkach i terenach zielonych, zachowanie tradycji regionu, pielęgnowanie i podtrzymywanie lokalnych zwyczajów. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 690 012 613.

Warsztaty prowadzi doskonale uzupełniający się duet: Elżbieta Augustynek – zielarka, znawczyni i miłośniczka wszelkich aspektów przyrody oraz Wojciech Gałosz – ekolog i przyrodnik.
Nad całością czuwa Monika Dudek, etnograf i prezeska zarządu Fundacji Kobieta w Regionie.

Finał projektu to konkurs na tradycyjny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej, który odbywa się zawsze 15 sierpnia, w urokliwej kaplicy p. w. św. Rafała Kalinowskiego w Rudnie. Goście konkursu wezmą również udział w tradycyjnej Biesiadzie w Sadzie, z ludową muzyką na żywo.

Projektowi towarzyszą warsztaty artystyczne, w tym garncarstwa i bibułkarstwa, a organizację wydarzenia wspiera Parafia św. Katarzyny w Tenczynku oraz Sołectwo Rudno.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają wszystkich dorosłych w kategorii indywidualnej i grupowej oraz dzieci i młodzież.

15 sierpnia bukiety do konkursu można zgłaszać już od godz. 9.00. O godz. 10.15 rozpoczyna się uroczysta msza święta, potem jury ocenia bukiety – w ubiegłym roku było ich ponad 70! – a goście i turyści słuchają muzycznych występów i częstują się regionalnymi przysmakami.

Kto zawita do Rudna koniecznie musi odwiedzić ponownie otwarty dla turystów Zamek Tenczyn, z odnowionym w ubiegłym roku barbakanem. To jeden z ciekawiej zrewitalizowanych zamków w tej okolicy. A okolice zamku to właśnie pachnące ziołami i kwiatami łąki i pola. Trzeba tam być!

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Gminy Krzeszowice oraz Powiatu Krakowskiego.