Świąteczny Jarmark Tradycji i Rękodzieła

Świąteczny Jarmark Tradycji i Rękodzieła oraz Przegląd Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego to imprezy nierozerwalnie ze sobą związane. Obie odbyły się w tym roku po raz dziesiąty. Ta wspomniana nierozerwalność wiąże się z prezentacjami na scenie jarmarkowej. Co roku sprzedający i kupujący mają okazję wysłuchać oryginalnych kolęd ludowych w wykonaniu najlepszych zespołów i solistów z regionu krakowskiego. Te świąteczne pieśni są oryginalne i niepowtarzalne, tak jak i produkty dostępne na stoiskach. Tu nie uświadczysz taniej tandety z Azji. Wszystkie szopki, ozdoby, rękodzieło to dzieła jedyne w swoim rodzaju – wykonane przez pasjonatów. Jarmark coraz mocniej staje się lokalny w dobrym tego słowa znaczeniu.

Na krzeszowickim Rynku swoje stoiska mają stowarzyszenia, szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich czy harcerze z gminy Krzeszowice. My już od kilku tygodni przygotowujemy stroiki, ozdoby choinkowe, pieczemy ciasta. Zarobienie choćby kilkuset złotych to dla naszej działalności duża sprawa – mówi Joanna Kłeczek ze Stowarzyszenia Zielona Miękinia. Podobnie wypowiadają się inni przedstawiciele lokalnych wystawców.

Jeśli chodzi o oprawę artystyczną imprezy to w tym roku świetną robotę wykonali artyści działający przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach: Krzeszowicki Teatr Rozrywki, zespół Verso, grupa Krzesoskie Śpiywocki i chór Allegria. To dzięki nim mogliśmy uczestniczyć w barwnym korowodzie z kościoła św. Marcina na Rynek. A na scenie mogliśmy oglądać koncerty i spektakle. Tu już mieszały się melodie popularne i internacjonalne z folklorem, ale to wszystko pięknie się wpisywało w atmosferę przedświątecznych zakupów, życzeń i rozmów.

Ponadto w niedzielę odbył się rok rocznie organizowany przez burmistrza Krzeszowicki Wigilijny Stół. Partnerami tego wydarzenia była firma Bostar i Niepubliczne Przedszkole „Tuptusie”. Mieszkańcy i goście mogli spróbować świątecznych potraw serwowanych na rynku a dzieci mogły nauczyć rękodzieła w ramach organizowanych warsztatów. Przechadzający się po rynku św. Mikołaj wraz ze Śnieżynką rozdawali wszystkim zebranym upominki. Na krzeszowickim rynku przeprowadzona została także świąteczna zbiórka żywności, która zostanie rozprowadzona przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy.

Tekst i zdjęcia: Marian Lewicki